Zkušenosti s výměnou mechanického HDD za SSD

Rozhodl jsem se nyní o Vánocích 2012 pro výměnu mechanického hard disku Seagate Momentus Thin 500GB, instalovaný v notebooku ASUS VivoBook X202E-CT009H, za SSD disk. Po porovnání různých typů SSD disků jsem zvolil SSD Samsung 840 Pro 256 GB pro vysokou rychlost čtení/zápis 540/520 MB/sec a pro malou spotřebu 0,15W. Nezanedbatelná je i 5letá záruka, kterou lze registrací na stránkách výrobce prodloužiti.

Výrobce Samsung (nyní již Seagate, který divizi HDD od Samsungu koupil) dodává k SSD jednotkám DVD s užitečným softwarem SSD Magician, ale notebook Asus VivoBook nemá DVD/CD mechaniku, takže v něm lze spouštěti jen ISO obrazy, což je sice praktičtější i na PC s mechanikou, avšak nejprve je nutno ISO obraz CD,DVD neb BLUE RAY udělati pomocí programů ku tvorbě ISO obrazů a obraz pak spustiti v notebooku bez mechaniky pomocí dalšího softwaru, který lze stáhnouti na internetu (Daemon Tools, nejnovější Windows 8 má přímo zabudovaný nástroj pro čtení ISO obrazů).

Ale v případě SSD disku Samsung lze na stránkách výrobce stáhnouti bez jakékoli registrace software „Samsung SSD Magician“, stačí jen zadati typ SSD disku. Pomocí tohoto softwaru, jenž je zdarma si lze SSD předem rozděliti na oddíly a po nainstalování disku optimalizovati Systém a výkon SSD disku za provozu v desktopu či notebooku.
Pokud nemáte disk Samsung poslouží k rozdělení disku stejně dobře prográmek „Mini Partition Tool“ jenž je na internetu rovněž ku stažení a použití zdarma a umí i zvětšiti či zmenšiti velikost oddílů hard disku beze ztráty dat.

Pro vlastní výměnu disku je ale mnohem podstatnější software „Samsung Data Migration Tool“ který je také „free“ ku stažení na stránkách Samsung a po jehož nainstalování lze zcela jednoduše přetáhnouti systém, nebo celý disk i s uloženými daty z notebooku na nový SSD disk Samsung, připojený jako externí, přičemž vše zůstane i na původním interním HDD v počítači. Asus Vivo book má interní mechanický disk Seagate rozdělený na C:/ a na DATA:/ a po nainstalování a spuštění programu „Data Migration Tool“ si zvolíme chceme-li zkopírovati jen C:/ nebo oba oddíly včetně našich dat. Já jsem zvolil pouze C: neboť jsem na novém notebooku žádná data uložená neměl. Vlastní migrace-přenos systému Windows 8, včetně nově nainstalovaného softwaru na nový disk trvá cca 15 min. Poté stačí disk vyměniti a ihned funguje.

Ale před přenosem na nový SSD disk jsem nejprve odinstaloval z Windows 8 veškerý balast, tzn. reklamní trial verze placeného softwaru, např. Microsoft Office apod. a nainstaloval naopak programy potřebné jako např. Apache Open Office plně funkční a zcela kompatibilní s Microsoft Office ale zdarma a legálně, dále Skype, VLC player alias Video Lan, který na rozdíl od Windows Media Playeru, přehraje téměř vše a navíc dokáže i streamová internetová radia, TV apod. Lze si v něm díky ekvalizéru i namixovati zvuk dle vlastní potřeby a je ku stažení zdarma i v 64bitové verzi.

Windows 8 obsahují sice také Skype, ale instalace není možná bez registrace na Windows Store, kde je valná většina nabízených aplikací placená. Windows Store se otevře při mnoha aplikacích nabízených na ploše, hrami počínaje. Původní Skype Win 8 jsem tedy odinstaloval a stáhl z internetových stránek Skype.cz a nainstaloval samostatně.

Celý systém Windows 8 po odstranění balastu a nepotřebného softwaru a nainstalování nového potřebného softwaru obnášel 28,4 GB.

Po migraci dat na nový hard disk jsem provedl vlastní výměnu disku, pro kterou je třeba v případě Asus Vivo Booku odšroubovati na zadní straně notebooku 4 kratší šroubky u kloubu otevírání, jeden dlouhý uprostřed zadního krytu a čtyři delší na šikmé straně zadního krytu v čele notebooku. Poté stačí kryt postupně odtlačiti prsty od zadní strany u kloubu otevírání a bez problémů nacvaklý zadní kryt sundati celý.

Mechanický hard disk je připevněn 4 šroubky, 3-mi vnitřními a jedním který jsme už vyšroubovali a jenž prostupuje skrz zadní kryt. Takže po uvolnění zbývajících tří šroubků na hard disku uvnitř notebooku, stačí HDD mírně vysunouti v podélném směru a poté vyjmouti i s malými kovovými bočními lištami, které přišroubujeme na nový disk (SSD), jímž chceme původní nahraditi.

Na původním jsou nahoře (směrem ke krytu) nalepeny dvě gumové pásky, mající patrně tlumící účinek při přenášení notebooku, které se dají odlepiti a dáti na nový disk.

Výměna opravdu není složitá a start Windows 8 poté trvá pouhých 10 vteřin. Rovněž tak aplikace jsou svižnější a vzhledem ku malé spotřebě SSD je delší i výdrž notebooku na baterii, která s původním HDD byla 4hod. a nyní 5 hodin, což není nic moc, ale notebook je nový a baterie získá na kapacitě až po několikerém nabití a vybití cca na 15%, neb se nedoporučuje úplné vybití jako u dřívějších typů.

Když jsem po výměně mechanického disku za SSD připojil vyjmutý mechanický hard disk přes USB jako externí, Asus VivoBook ho nepřečetl a ukázal pouze ve „Správce disků“, kterou lze u Windows 8 vyvolati z plochy zkráceným příkazem WIN + X.
Bylo nutno kliknouti na něj ve Správě disků pravým tlačítkem a přiřaditi „Písmeno a cestu“ (nejprve písmeno a poté cestu k hard disku), pak se s ním dalo teprve pracovati..
Patrně jsou Windows 8 citlivá na přímé odebrání a je doporučení externí hard disky „bezpečně odebrati a vysunouti“ v liště v pravém dolním rohu obrazovky. Každý jsme zvyklý to s USB flash pamětí neprováděti, ale u velkokapacitních disků zapojených externě je to namístě a ušetří to trable.  Ve správě disků lze samozřejmě také přerozděliti volné místo na diskových oddílech.

autor: Petr Jarkovský

Příspěvek byl publikován v rubrice Návody a jeho autorem je admin. Můžete si jeho odkaz uložit mezi své oblíbené záložky nebo ho sdílet s přáteli.

admin se představuje

Student střední školy se zájmem o informační technologie. Majitel IT blogu SUPRklikacky.cz a uživatelského webu o netboocích a vše co s nimi souvisí AsusEeePC.cz. Dále vlastním webové stránky o celosvětově nejrozšířenějším operačním systému - MojeWindows.cz a Win8.cz. Pokud mě chcete z jakéhokoliv důvodu kontaktovat, stačí mi zaslat mail na: admin@asuseeepc.cz (a já s několika hodinovým zpožděním jistě odpovím).

2 komentáře u “Zkušenosti s výměnou mechanického HDD za SSD

  1. Pracovati, přerozděliti, odebrati, vyvolati, kliknouti, přiřaditi, vysunouti, nahraditi, zvětšiti, sundati atd. nehrabe ti?

  2. Dobrý den potřebují poradit tovární heslo na netbook eee ASUS děkuji.koupeno v bazaru,papír o heslu žádný pomozte prosím

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *