Zálohování (nejenom) Asus Eee PC: bitová kopie systému Windows 7

Jak jistě víte, většina výrobců notebooků/netbooků/desktopů již nějakou dobu ke svým produktům neposkytují DVD-éčko s operačním systémem, ale bitovou kopii operačního systému uloží na skrytý oddíl pevného disku a z něho je pak možné systém obnovit do továrního stavu. Dnes si ale ukážeme, jak vytvořit vlastní zálohu systémového disku pouze s pomocí nástroje obsaženého ve Windows 7 (Starter).

Někteří z vás si mohou klást otázku, proč zálohovat systém znovu, když je přece uchovaný na recovery oddílu. Odpověď je velmi jednoduchá. Chci si vytvořit vlastní zálohu, protože na řízené obnově systému ze skrytého oddílu, je nespočet ballastu a nejsou zde k dispozici poslední aktualizace, popř. Service Pack či aktuální hardwarové ovladače.

Pokud bych právě teď dělal zálohu systémového oddílu, postupoval bych v přípravné fázi asi takhle. Obnovil bych systém z recovery oddílu od výrobce, posléze bych odinstaloval veškerý nepotřebný software ze systému a nainstaloval poslední dostupné aktualizace, ale spíše poslední vydaný Servisní balíček (SP). Ještě bych aktualizoval všechny ovladače hardwaru. Provedl čistku v systémovém registru a odstranil zbytkové soubory (pomocí CCleaner).

Na úvod se sluší zmínit nějaké bližší informace o samotném zálohování. K tomuto účelu použijeme nástroj „Zálohování a obnovení“ v rámci „Ovládací panely“, jež je obsažený v každé edici Windows 7. Kopie systémového oddílu se uloží na vámi zvolenou jednotku v podobě VHD (virtuálního disku), který lze pomocí „Disku pro opravu systému“ po spuštění počítače načíst a z něho celý systémový oddíl obnovit (tzn. zformátovat a přepsat do původní podoby).

VYTVÁŘÍME BITOVOU KOPII SYSTÉMU

Nyní tedy popíši, jak onu bitovou kopii vytvořit, která pak v nejhorším případě poslouží k obnově systému. V „Ovládací panely“ přejdeme k položce „Systém a zabezpečení“ -> „Zálohování a obnovení“.

Klepneme na možnost „Vytvořit bitovou kopii systému“ a chvíli počkáme, než Windows 7 vyhledá vhodné místo pro uložení obrazu systému. Nabídne nám pochopitelně jiný oddíl disku, než na kterém je nainstalovaný právě zálohovaný systém. Doporučuje se však zálohu ukládat na externí médium (třeba kdyby došlo k poškození celého fyzického disku, tak s pomocí bitové kopie můžete systém nainstalovat na nově zakoupený disk).

Po vybrání média, kde bude uložena bitová kopie, následuje zaškrnutí všech oddílů, které budou tvořit výsledný bitový obraz systému. To tedy v praxi znamená, že pokud společně se systémovým C:\ zvolíte ještě i datové D:\, tak budou při použití zálohy obnovena i data z oddílu D:\. Nicméně doporučuji zálohovat důležitá data na externí disk a nezahrnovat je do bitové kopie.

Vytvoření bitové kopie je poměrně rychlé. Během čtvrt hodiny je proces dokončen.

DISK PRO OPRAVU SYSTÉMU

Nyní nastává specifický problém, se kterým se při použití notebooku/desktopu s vlastní DVD mechanikou, jistě nesetkáte. Musíme vytvořit „Disk pro opravu systému“, pomocí něhož po startu počítače obnovíme systém z bitové kopie.

V rámci ovládacích panelů (Zálohování a obnovení) můžeme vytvořit zmíněný disk pro opravu systému. Nastává problém, že jej můžeme nahrát pouze na prázdné CD/DVD. Takže pokud nemáte na flash-disku instalačku operačního systému Windows 7, která v sobě již nese funkci pro opravu systému, tak to musíte vyřešit následujícím způsobem.

Na počítači s nainstalovaným Windows 7 (nezáleží na edici, ale musí jít o 32-bitovou verzi) si tento disk vypalte na CD-éčko a nahrané soubory jednoduše překopírujte z CD-éčka na flashku. Jelikož v sobě disk nese bootovací soubory, tak nemusíme použít žádný specializovaný nástroj pro tvorbu boot média.

OBNOVA SYSTÉMU Z VYTVOŘENÉ BITOVÉ KOPIE

Flashku s nahranými instalačními soubory Windows 7 nebo s překopírovaným opravným diskem zasuneme do USB portu a po startu počítače necháme tuto USB klíčenku nabootovat. (O tom, jak bootovat z flashky jsem již psal v souvislosti s Windows XP: instalace na Asus Eee PC z USB flashky).

Pokud máte flashku s operačním systémem Windows 7, tak po zvolení jazyka, klepněte na možnost „Opravit tento počítač“ v levé dolní části okna. V případě, že máte připravenou flashku s opravným diskem, zvolte možnost „Obnovení bitové kopie systému“.

Nyní se začne prohledávat pevný disk a vypíše se seznam nalezených bitových kopií systému. V případě, že jich máte více (s různými časovými údaji), přesvědčete se, že jde skutečně o tu, ze které chcete systém obnovovat.

V dalším kroku je funkce „Formátovat a znovu rozdělit disky“, která rozhodně stojí za pozornost! Pokud ji zatrhnete a při vytváření bitové kopie jste zvolili pouze systémový oddíl (většinou C:\), tak dojde ke zformátování ostatních oddílů, čili přijdete o veškerá data dosud uložená mimo systémový oddíl.

Pokud jste neměnili žádné nastavení, dojde po obnovení systému k automatickému restartu a po něm bude nabootován obnovený systém.

Příspěvek byl publikován v rubrice Návody a jeho autorem je admin. Můžete si jeho odkaz uložit mezi své oblíbené záložky nebo ho sdílet s přáteli.

admin se představuje

Student střední školy se zájmem o informační technologie. Majitel IT blogu SUPRklikacky.cz a uživatelského webu o netboocích a vše co s nimi souvisí AsusEeePC.cz. Dále vlastním webové stránky o celosvětově nejrozšířenějším operačním systému - MojeWindows.cz a Win8.cz. Pokud mě chcete z jakéhokoliv důvodu kontaktovat, stačí mi zaslat mail na: admin@asuseeepc.cz (a já s několika hodinovým zpožděním jistě odpovím).

11 komentářů u “Zálohování (nejenom) Asus Eee PC: bitová kopie systému Windows 7

 1. Ahoj. Včera jsem se stal šťastným majitelem EEE 1225:) mám v něm originál předinstalované WIN7 Home Premium. Jelikož nemám žádnou mechaniku, chtěl bych se zeptat jak z takto předinstalovaného systému vytvořit bootovací flash disk se zálohou tohoto čerstvého systému?
  Nerozumím jaký je rozdíl mezi bitovou kopii systému a diskem pro opravu systému. Co z toho vytvořit a dát na USB disk? Je nutno ještě nějak vytvářet potom bootovací flešku například přes A-Bootable Usb?
  Díky:)

  • Takže ještě jednou, to co už bylo zmíněno v článku. Bitová kopie systému = přesný obraz oddílu pevného disku (obsahuje soubory nutné ke spuštění Windows, uživatelská data, ovladače + aplikace a programy) uložený v podobě jednoho souboru. Disk pro opravu systému = slouží k obnově systému z dostupné bitové kopie systému, zjednoduše řečeno se jedná o upravenou instalačku Windows 7 právě s funkcí – obnovy systému z bitové kopie (toto tedy musíš umístit na flash-disk).

   Vytvořená bitová kopie se zpravidla ukládá na jiný (rozuměj ne systémový) oddíl pevného disku, případně na externí disk. Po instalaci systému si např. Windows 7 řekne o 20 GB, čili nepřichází v úvahu ukládat (20 GB) bitovou kopii na DVD-éčka nebo flashku. (Málokdo má tak velkou kapacitu flash-disku.)

   Jen pro tvoji informaci, Asus určitě u modelu Eee PC 1225 ukládá kopii systému na skrytý oddíl, ze kterého lze systém po startu počítače obnovit. Více informací zde.

 2. Díky, super.
  Jo je to možný, ale já mám v plánu jinou věc:
  Přecházím ze svého starého notebooku, který umřel politím pivem. Disk má ale v pořádku a jedná se o SSD 128GB se kterým mám dlouhodobé zkušenosti a už nikdy nechci nic jiného. Proto bych chtěl originál v Asusu nahradit tímto SSD a pátrám po tom, jak dosud ,,čistý“ systém v Asusu přeměnit v bootovací obraz který by byl spustitelný z USB flešky, pomocí kterého vše rozjedu na nově implementovaném SSD

 3. Mám obdobný problém ale trochu se liší. Mám Asus Eee 1225B …. bohužel sem si zapoměl udělat kopii systému hned ze začátku. No pak jsem začal odinstalovávat přebytečné programy které zde byly (antivir..apod) a bohužel jsem v domění že jde o nepodstatnou část odinstaloval i důležité programy. Celkově by se mi teda hodila přeinstalace systému ale je tu problém…nebyl přiložen Disk se systémem či ovladači (logicky — je to EEe pc – bez cdromky) a když mi operátor v asus servisu poradil ať jej obnovím klávesou F9 při startu tak to nešlo. Protože systém nenalezl žádný skrytý recovery image. Takže kde teď sehnat Image se všemi ovladači a systémem??

  • Myslím že lze u výrobce za poplatek objednat instalační cd. Pak je tady druhá možnost, sehnat si instalaci na flešce a použít vlastní licenční číslo a ovladače si stáhnout s webu výrobce.

 4. Pro obnovy pomocí flash disku je nutné použít více sofistikované nástroje, bohužel, komerčního charakteru. Jedním z top je Acronis True Image Home 2012, který jednak vytváří bitové kopie jednotlivých particíí a zároveň má k dispozici nástroje pro bootování z flash disku.

 5. Mimochodem, shánění jiného instalačního média a následné zadání svého PK je porušení licence a z pohledu vlastnického práva nelegální.
  OEM verze software jednotlivých výrobců PC a notebooků nemají nic společného s instalacemi MS OEM.

 6. Snazil som sa urobit zalohu uplne noveho NTBK. Poucny clanok, avsak tato cast (podla mna najdolezitejsia) je dost nejasne formulovana a napriek mojim skusenostiam jej uplne nerozumiem:
  Na počítači s nainstalovaným Windows 7 (nezáleží na edici, ale musí jít o 32-bitovou verzi) si tento disk vypalte na CD-éčko a nahrané soubory jednoduše překopírujte z CD-éčka na flashku. Jelikož v sobě disk nese bootovací soubory, tak nemusíme použít žádný specializovaný nástroj pro tvorbu boot média.

  Aky disk si mam vypalit na CD a najma ako, ked nemam CD mechaniku??? 🙂
  Okrem toho mam 64bit WIN 7 Home, takze mam nejaku moznost, ako vytvorit jednoduchy bootovaci USB, ktory by mi umoznil z druheho logickeho disku D: nainstalovat moju bitovu zalohu VHD?

  Po pokuse o obnovu z RECOVERY cez F9 mi uz system neponuka pozadovane jazyky, ako napr. CZ alebo SK. Objavia sa v nejakych dalsich krokoch ako sa objavili po prvom spusteni NTBK? Neriskoval som to radsej pokusne obnovovat v anglictine. Vdaka vopred za info.

  • Tohle je obnova do továrního nastavení.Proto angličtina jo pro widle 7 home je sranda nainstalovat jiný jazyk.Protože automaticky nastavením v jazycích to nejde musí se použít program (vistalizátor)

 7. Dobrý. Ale co když mám na disku(cích) více systémů? Příklad – disk C Win XP, Disk D Win 7 a disk E Win 8. Ani z prostředí sedmiček, ani z prostředí osmiček potom nejde vytvořit bitová kopie jednotlivých systémů. Vždy je nabízena kopie systémů všech. Tuhle maličkost jsem nikde neviděl řešenou. Docela by mě zajímalo, co v tom případě dělat..

 8. No pekne tu radite. Ale vase reklama zasahuje do textu pri zvetseni a tak si prectu jen konce clanku. Jak pak mam vedet ze jste odbornici na slovo vzati?? Kdyz si neumite poradit s omezenim reklamy zabihajicim do textu. Si to odzkousejte. Ja vidim dost spatne, mam mac a kdyz to v safari zvetsim reklama vlevo se zvetsuje a zasahuje do vaseho textu. A v amelm modu to proste neprectu.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *