Windows 8 Release Preview: vyzkoušeno na netbooku

Testovací verze Windows 8 Release Preview (analogie RC = kandidát na vydání) spatřila světlo světa 31. května 2012 a byla zpřístupněna ke stažení široké veřejnosti. (Pokud máte zájem si ranou verzi systému vyzkoušet, pokračujte zde.) Samozřejmě jsem Windows 8 RP nainstaloval na svůj netbook Asus Eee PC 1015BX a v několika řádcích shrnu své dojmy z „Osmiček“.

Současná verze Windows 8 Release Preview se od té finální příliš lišit nebude. Takže kombinace dvou protichůdných prostředí (desktopové Aero ovládané klávesnicí a myší vs. tabletové Metro ovládané dotyky prsty) bude (na 99%) také ve finální desktopové verzi Windows 8.

Stále na Internetu převažují racionální názory, které tvrdí, že paralelní používání Metra a Aera je naprosto mimo. Já se s nimi ztotožňuji. Nechci mít přece na obrazovce se stejným rozlišením místo 170 ikon jenom 20 živých dlaždic vycházejících z mobilní platformy Windows Phone.

Chci mít současně otevřených několik programů, mezi kterými mohu pohodlně přepínat (buď Alt + Tab nebo na ně klikat v dolní Aero liště). Metro v současné době nepodporuje multitasking, tzn. že bude vždy běžet pouze jedna aplikace a na pozadí není možné mít žádnou jinou spouštěnou. Jenom si můžu zapnout třeba Internet Explorer (který mimochodem nedisponuje žádnými pokročilými funkcemi) a v úzkém pravém panelu si spustit Twitter nebo meteo aplikaci, což můžu mimochodem také v záložce v internetovém prohlížeči, takže naprosto zbytečná věc.

Samozřejmě na 10-ti palcovém tabletu bych Metro a jeho nevýhody pro desktop absolutně pochopil, ale na desktopu to nechci ani vidět, je to strašně neefektivní i při použití klávesových zkratek, které mají suplovat funkce nabídky Start, která ve Windows 8 chybí.

Několik zkratek jsem publikoval v tomto článku pro MojeWindows.cz, ale to stále nenahradí  malou 500 na 500 pixelů nabídku Start se všemi programy a soubory. Pokud chcete v současné době vyhledat nějakou aplikaci (podobně jako to děláte ve Windows 7 před Start), musíte spustit Metro a začít psát, případně použít klávesovou zkratku pro přímé hledání v aplikacích. Ona Metro „nabídka“ je vlastně plnohodnotné Metro zabírající celou výšku i šířku obrazovky.

Microsoft dokonce vydal sáhodlouhý dokument se všemi klávesovými zkratkami, které lze ve Windows 8 uplatnit. Microsoft tím chce naznačit, jak je systém nekonzistentní a neintuitivní a musíte se naučit nazpaměť neskutečné množství zkratek, aby se dal vůbec začít používat. Na Internetu vzniká hromada návodů (mám tím na mysli výpis zkratek), jak vlastně Windows 8 používat. To se při vydání předchozích verzí desktopového operačního systému Windows nikdy nestalo.

Microsoft nechce vyhovět stížnostem odborné veřejnosti, a dokonce dělá všechno proto, aby znemožnil práci vývojářům, kteří se snaží napravit nenapravitelnou spoušť a naprogramovat „Metro nabídku“ tak, aby neběžela ve fullscreenu.

Apple prý vzal mobilní operační systém iOS a všechny aplikace jenom upravil do patřičného rozlišení (+ hardware) a vznikl tablet iPad. Microsoft udělal mnohem horší věc. Vzal mobilní operační systém Windows Phone s jeho výraznými metroidními prvky – dlaždicemi a toto prostředí pro maximálně čtyř-palcové telefonní displeje nám dal na desktop.

To, že když si v Průzkumníku v Aeru pustím film a otevřeme se mi zcela neintuitivně v Metru, snad není ani třeba komentovat. O fungování Windows 8 na desktopu v souvislosti s Metrem toho bylo řečeno již dost a pokud právě tento velký problém čistě teoreticky opomenu, tak jsou „Osmičky“ stejně kvalitní systém jako Windows 7. Subjektivně dokonce s lépe optimalizovaným jádrem, v praxi se to pak projevuje svižností a rychlostí, kterou můžeme nejlépe pozorovat právě na výkonově slabém netbooku.

Pokud bych měl porovnávat s Windows 7 Starter, tak se mi jeví Windows 8 na mininotebooku rychlejší. Je to dáno mj. tím, že si po startu a přihlášení se k systému řeknou o méně operační paměti.

Na závěr se podívejte, za jak dlouho nastartuje internetový prohlížeč Google Chrome od stisknutí tlačítka napájení. 

Příspěvek byl publikován v rubrice Operační systém se štítky a jeho autorem je admin. Můžete si jeho odkaz uložit mezi své oblíbené záložky nebo ho sdílet s přáteli.

admin se představuje

Student střední školy se zájmem o informační technologie. Majitel IT blogu SUPRklikacky.cz a uživatelského webu o netboocích a vše co s nimi souvisí AsusEeePC.cz. Dále vlastním webové stránky o celosvětově nejrozšířenějším operačním systému - MojeWindows.cz a Win8.cz. Pokud mě chcete z jakéhokoliv důvodu kontaktovat, stačí mi zaslat mail na: admin@asuseeepc.cz (a já s několika hodinovým zpožděním jistě odpovím).

1 komentář u “Windows 8 Release Preview: vyzkoušeno na netbooku

  1. Your credit scores may have effect owing to default of bills.
    You will only invite your best friends and closest relatives in this case.
    You will be helping to build a tradition in this wedding dress.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *