Výměna procesoru u Lenovo ThinkPad Edge E330

Od posledního článku publikovaného zde na AsusEeePC.cz uplynulo již osm měsíců. Pravidelní čtenáři jistě vědí, že jsem svůj netbook Asus Eee PC 1015BX před časem prodal a místo něho si pořídil třináctipalcový Lenovo ThinkPad E330 [recenze]. Koncept netbooku jsem nahradil iPadem Mini (bez retina displeje, protože v té době ještě na trhu k dispozici nebyl), který na činnosti, které jsem před tím dělal na mininotebooku, bohatě postačuje…

Vrhl jsem se tedy na svůj nový notebook Lenovo E330 a po určité době jsem se rozhodl jej vylepšit. Nevím, jak je tomu u ostatních notebooků, ale u Lenovo E330 se lze velmi jednoduše dostat dovnitř a všechny komponenty jsou vám rázem snadno přístupné. Uživatelská výměna RAMky a disku je víceméně standardní u všech podobných strojů, ale pokud má nezkušený uživatel zájem vyměnit procesor, musí kvůli složitosti operace většinou navštívit nejbližší servisní středisko.

lenovo-e330

Lenovo E330 má ale tu výhodu, že je patice s procesorem snadno dostupná po odšroubování zadního krytu těla notebooku, a proto může upgrade provést i naprostý amatér. Po sundání krytu stačí odšroubovat šroubky od chladiče a vyjmout celou chladící soustavu z notebooku (samozřejmě až poté, co odpojíte káblík od ventilátoru ze základní desky :-))… Nabízela se tedy otázka, zda si (relativně levně) nepovýšit výkon notebooku o několik řádů.

Vzhledem k tomu, že jsem si své Lenovo E330 pořídil v nejlevnější konfiguraci s dvoujádrovým (fyzické jádra) Intel Pentium Processor B970 (2M cache, 2.3 GHz). Na běžnou kancelářskou činnost  a vývoj webů tato konfigurace doplněná 4GB RAM a mechanických diskem stačila… Běžný laik samozřejmě delší odezvy nepostřehne, my, řekněme více se pohybující v počítačích a příbuzných oborech, to poznáme a začneme přemýšlet, jak co nejefektivněji provést upgrade pro celkově svižnější chod systému na notebooku…

Začal jsem pátrat na Googlu a objevil jsem zahraniční fóra, která se zmiňovala o bezproblémovém a rychlém upgradu procesoru na Lenovo E330. Vzápětí jsem se rozhodl, že do toho tedy půjdu a že jsem do nového procesoru ochotný investovat (maximálně) 3 tisíce korun (po překročení tohoto mnou stanoveného limitu by pro mě bylo výhodnější koupit rovnou celý nový notebook).

A dále jsem chtěl upgrade provést z toho důvodu, že jsem si předtím již upgradoval operační paměť ze 4 GB  na 8 GB [článek + video] a také pořídil rychlou SSD jednotku od Kingstonu, a tak poslední možnost upgradu padla na „srdce každého počítače“. A výměnou procesoru nezískám jenom vyšší procesorový výpočetní výkon, ale vzhledem k tomu, že se jedná o čip s integrovanou grafickou kartou, zabiji dvě mouchy jednou ranou. Na notebooku si občas zahraji nějakou základní hru, a s výkonnějším integrovaným grafickým čipem si budu moci nastavit také vyšší detaily.

Nebudu vás zatěžovat technickými podrobnostmi. Prostě jsem si zjistil socket (ta část na základní desce, do které se zasazuje procesor) a na základě toho (a dalších věcí) jsem začal hledat. Nakonec jsem se rozhodl pro Intel Core i5-3210M (3MB Cache, 2.5 GHz – 3.1 GHz) [pod tímto odkazem najdete oficiální seznam podporovaných procesorů notebookem Lenovo E330]. Na webu jsem našel grafy s výkonem v aplikacích a méně náročných hrách + výsledky různých benchmarků porovnávající stávající Intel Pentium B970 a Core i5-3210M a zjistil jsem, že za cenu něco málo přes dva tisíce korun je to investice, která se mně osobně ještě vyplatí.

Určitě vás zajímá, jaký výpočetní výkon navrch po upgradu získáte. Odpovím vám jednoduchou pravidelně aktualizovanou tabulkou od Notebookcheck.com, kde jsou procesory řazeny podle výsledku v renomovaných benchmarcích. Polepšil jsem si o cca. 120 míst…

notebookcheck-intel-core-i5-3210m

KDE KOUPIT MOBILNÍ PROCESOR DO NOTEBOOKU?

Samozřejmě bylo nemyslitelné, že by se mobilní procesory daly volně sehnat někde v České republice, a pokud náhodou ano, byly by předražené, protože by se jednalo na tuzemském trhu o „exkluzivní zboží“. Nicméně na žádný český eshop s mobilními čipy jsem nenarazil asi z důvodu nedostatečné poptávky…

Proto jsem se původně rozhodl pro některé asijské eshopy, které jsou mezi českými uživateli chváleny a i redaktoři českých IT serverů (Lupa.cz, Zive.cz) mají s vybranými eshopy dobré zkušenosti. A ve většině případů vám díky nízkonákladové kontejnerové přepravě zboží do České republiky doručí zdarma (z toho pramenící nevýhodou je delší doba doručení).

Nakonec jsem se však dostal na ebay.com, které mnohdy tyto elektronické obchody využívají jako prostředníka. Vybraný procesor jsem našel u hongkongského obchodníka, který měl přes 1800 kladných hodnocení a zaplatil přes PayPal 113 amerických dolarů (tehdy to bylo přepočteno na 2250,-Kč). Poštovné bylo zdarma (viz. výše).

ebay-com-intel-core-i5-3210M

Zásilka bylo prostřednictvím Singapurské mezinárodní letecké pošty odeslána 6.listopadu a doručena domů mi byla 31. prosince 2013. Aktuální polohu balíku jsem mohl sledovat online, ale celé dva měsíce jsem v systému viděl pouze informaci o tom, že zásilka byla odeslána. Ale kde se aktuálně nachází, jestli už je ve vzduchu a letí směrem do ČR, nebo je stále v depu a čeká na letadlo, jsem se nedozvěděl. Takže možnost sledování zásilky má význam od okamžiku, kdy překročí tuzemské hranice, a chcete vědět, jak dlouho se balík zdržel na celnici.

Co se DPH a cla týče. Pokud nakupujete zboží mimo Evropskou unii, které má hodnotu do 150 EUR, máte povinnost zaplatit DPH. Pokud je úhrnná částka za zboží včetně dopravy vyšší, musíte zaplatit DPH i clo. Nákupy do 22 EUR jsou osvobozeny od DPH i cla a jsou rovnou z letiště předány dopravní společnosti k doručení.

Vzhledem k tomu, že procesor stál 113 dolarů, měl bych za normálních okolností povinnost zaplatit vyměřené DPH. Nicméně balíček byl označen slovíčkem „gift“, což v překladu do češtiny znamená dárek, a všechny tyto předměty jsou automaticky osvobozeny od cla i DPH. Jedná se o vcelku známý trik, o kterém celníci vědí a ne vždycky se podaří takovýmto způsobem zboží přes celníky „propašovat“. Nicméně mně to prošlo a nezaplatil jsem jedinou korunu navíc.

INSTALACE PROCESORU NA ZÁKLADNÍ DESKU 

Při psaní tohoto článku jsem narazil na video, jehož autor provádí výměnu procesoru u Lenovo E330 krok za krokem. Kromě jiného se můžete podívat na upgrade RAM a výměnu disku. Video je v angličtině, nicméně komentář mluvčího není k výměně vůbec třeba:

Přeci jen to shrnu:

Po sejmutí zadního krytu odšroubujeme čtyři šroubky u chladiče a vypojíme káblík od ventilátoru vedoucí do základní desky.

Po sejmutí zadního krytu odšroubujeme čtyři šroubky u chladiče a vypojíme káblík od ventilátoru vedoucí do základní desky.

Pokud je zobáček (na fotce v červené elipse) směrem od zlaté šipky s procesorem nelze hnout a je zafixovaný proti pohybu.

Pokud je zobáček (na fotce v červené elipse) otočený směrem (běžně) od ventilátoru, s procesorem nelze hnout a je zafixovaný proti pohybu.

Zobáček například nožem otočíte směrem k šipce a nyní můžete procesor vyjmout z patice a vyměnit jej za nový.

Zobáček například nožem otočíte směrem (v tomto případě nahoru) k ventilátoru a nyní můžete procesor opatrně vyjmout z patice a vyměnit jej za nový.

Po osazení základní desky novým procesorem počítač naběhl do Windows a stáhl si potřebné ovladače ke grafice. Od té doby počítač několik hodin používám, zkoušel jsem i náročnější hru (Mafii 2), a můžu konstatovat, že jsem s upgradem spokojený a utracených dvou tisíc určitě nelituji. Nebylo třeba ani update BIOSu, protože Core i5-3210M se do notebooku v jiné konfigurace osazuje přímo z výroby.

Pokud se chcete zeptat na chlazení a výdrž na baterii po provedeném upgradu. Aktivně notebook s novým procesorem používám pouze několik hodin. Nicméně Pentia (B970) jsou obecně žravější a řady Core iX by na tom měly být s energetickou hospodárností lépe. Mimochodem maximální uváděné TDP (35W) je u obou procesů stejné, takže si jednoznačně nemůžete pohoršit.

Příspěvek byl publikován v rubrice Návody a jeho autorem je admin. Můžete si jeho odkaz uložit mezi své oblíbené záložky nebo ho sdílet s přáteli.

admin se představuje

Student střední školy se zájmem o informační technologie. Majitel IT blogu SUPRklikacky.cz a uživatelského webu o netboocích a vše co s nimi souvisí AsusEeePC.cz. Dále vlastním webové stránky o celosvětově nejrozšířenějším operačním systému - MojeWindows.cz a Win8.cz. Pokud mě chcete z jakéhokoliv důvodu kontaktovat, stačí mi zaslat mail na: admin@asuseeepc.cz (a já s několika hodinovým zpožděním jistě odpovím).

1 komentář u “Výměna procesoru u Lenovo ThinkPad Edge E330

  1. dobrý den.
    povedený článek.já jsem na tom teď obdobně.zakoupil jsem ntb lenovo e535 v nejnižší konfiguraci (s AMD A4-4300M procesorem) a postupem času je to nedostačující.zjistil jsem že do tohohle ntb se montovaly v jiných verzích procesory AMD A8-4500M ktere jsou mnohlem vykonější se stejným TDP,paticí a řekl bych,že základové desky s biosem jsou totožné.
    setkal jsem se se stejným problemem..unás nejde sehnat..našel jsem ho na aliexpress.co na tento nápad,jakožto někdo kdo už upgrade dělal,říkáte?

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *