Start (boot) Windows 8 s 1GB, 2GB nebo 4GB RAM

V dnešním článku nabízím velmi zajímavé srovnání startu veřejné testovací verze Windows 8 Relase Preview při použití 1GB, 2GB a 4GB operační paměti.

Pro tento test jsem záměrně zvolil nevýkonný desetipalcový netbook Asus Eee PC 1015BX. Běží na platformě AMD Brazos (první generace), které vévodí jednojádrový procesor AMD C-30 1,2GHz a grafická karta AMD Radeon HD6250, dále zde najdeme klasický mechanický disk o kapacitě 320 GB.

V testu se mi jednalo o zjištění rychlosti (resp. odchylek) startu operačního systému Windows 8 Release Preview na netbooku při použití nejprve 1GB RAM DDR3, 2GB RAM DDR3 a nakonec 4GB RAM DDR3. K tomuto kroku mě vedly chlubivé marketingové zprávy vydávané  Microsoftem o velmi rychlém bootu i na starších sestavách.

Musím upozornit, že běžně na netbooku 4GB RAM nebude možné použít z prostého důvodu. Většina těchto malých pomocníků má totiž v základu nainstalovanou speciální edici Windows 7 Starter, která (mimo dalších omezení) neskousne více jak 2 GB RAM. Proto doporučuji přejít na dospělé Windows 7, případně na koncem října uvolněné Windows 8.Po zhlédnutí videí můžeme konstatovat, že drobné nuance zde určitě jsou. Avšak při samotném startu systému nenabývají závratných hodnot. Čtyři gigabyty operační paměti ale jistě oceníte při práci v samotném systému, zde už lze rozdíl vypozorovat lépe, hlavně v případě, kdy máte v liště minimalizovaných a spuštěných několik aplikací najednou.

Pokud vás zajímá, jak vyměnit modul operační paměti u netbooku Asus Eee PC 1015BX (platí i pro jiné modely), podívejte se na můj video-návod. Osobně jsem zakoupil 4GB modul značky Kingston a co se stability týče nemohu říci nic záporného.

Příspěvek byl publikován v rubrice Novinky se štítky a jeho autorem je admin. Můžete si jeho odkaz uložit mezi své oblíbené záložky nebo ho sdílet s přáteli.

admin se představuje

Student střední školy se zájmem o informační technologie. Majitel IT blogu SUPRklikacky.cz a uživatelského webu o netboocích a vše co s nimi souvisí AsusEeePC.cz. Dále vlastním webové stránky o celosvětově nejrozšířenějším operačním systému - MojeWindows.cz a Win8.cz. Pokud mě chcete z jakéhokoliv důvodu kontaktovat, stačí mi zaslat mail na: admin@asuseeepc.cz (a já s několika hodinovým zpožděním jistě odpovím).

3 komentáře u “Start (boot) Windows 8 s 1GB, 2GB nebo 4GB RAM

  1. dobrý den chci se zeptat na netbook 1015bx s procesorem amd c 50 by šla nějaká verze windowsu 8? A celkové prosím názor na tento netbook díky

    • Zdravím, vzhledem k faktu, že Windows 8 prakticky vychází z předchozích Windows 7, tak je hardwarová náročnost totožná, některé nezávislé testy dokonce mluví ve prospěch Windows 8.

      Asus Eee PC 1015BX jsem řadu měsíců používal a jako netbook (koncept malého notebooku s vysokou výdrží, nízkým výkonem a přívětivou cenou) jej hodnotím kladně. Pokud jste zvážila všechny pro a proti, jaké netbooky mají, určitě zvolte tento model. Mohu směle konstatovat, že žádný z netbooků, jež se prodává na tuzemském trhu, se v žádných zásadních věcech neliší od těch ostatních.

  2. Dobrý den,

    chci se zeptat, zda by na tomto netbooku, 1015BX fungovali 4GB RAM, mám tam W7 HP x86, ale vzhledem k tomu, že bych upgradoval na 4GB, tak bych přeinstaloval na 64bit.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *