Netbook vs. notebook – co si vybrat

Pokud jste na vážkách a nevíte, zda sáhnout po malém a lehkém netbooku, nebo raději zvolit „dospělý“ notebook s relativně velkým displejem a slušným výkonem pro hraní dnešních her, doporučuji přečíst tento článek, kde shrnu kladné stránky, ale pochopitelně i záporné vlastnosti těchto strojů.

Nejdůležitější před samotným výběrem je uvědomit si, k čemu daný počítač budu používat a kolik chci do nové mašiny investovat korun. Pak už se výběr stává triviální záležitostí a jinak nespočet modelů (ve kterých se těžko orientuje) se zúží na několik málo modelů, ze kterých už lze snadno zvolit ten „NEJ“ kousek.

Co je lepší - netbook či notebook. Nezáleží na stroji, ale na Vás. Vy si musíte určit, na co budete počítač používat a podle toho se rozhodnout, které řešení by bylo vhodnější...

Co je lepší - netbook či notebook. Nezáleží na stroji, ale na Vás. Vy si musíte určit, na co budete počítač používat a podle toho se rozhodnout, které řešení by bylo vhodnější...

Nyní se na to podíváme z hlediska požadavků na výkon při různých operací. Pokud se jednou za čas podíváte na zprávy (co se nového událo v ČR nebo ve světě), vyřídíte elektronickou poštu, občas pokecáte s kamarádem přes ICQ (případně Skype), bohatě vám po stránce hardwaru postačí netbook. Subnotebook má ve většině případů zabudovaný Intel Atom na frekvenci 1,66GHz (k dispozici jsou i modely s dvoujádrovými procesory), který doplňuje integrovaná grafická karta, která pro práci bohatě postačí. Výjimkou na trhu jsou netbooky postavené na platformě Brazos, se kterou americký výrobce procesorů AMD přišel začátkem roku 2011.

Pakliže ale jste „IT nadšenec“, který střihá video zaznamenané na domácí digitální kameru, komprimuje filmy z jednoho formátu na druhý, hrajete náročné hry s pěknou grafikou, výkon minitebooku rozhodně stačit nebude. Zde je již potřeba výkonnější grafické karty (třeba pro zpracování videa či ke hraní nových her) a silnějšího procesoru. Plnohodnotná platforma s dvoujádrovým procesorem Intel (iCore) či AMD (Brazos), doplněná dedikovanou (vlastní) grafickou kartou dnes poslouží i ke spuštění náročnějších operací, včetně her vydaných v letošním roce (2011), na střední detaily ve standardním rozlišení 1366 x 768 pixelů bude stačit notebook za (zhruba) třináct tisíc korun.

Dalším důležitým faktorem, který by se při troše představivosti dal považovat za stejně důležitý jako hardware. Právě na něm si totiž budete procházet všechny ty webové stránky, sledovat filmy a občas zapaříte po těžkém dni nějakou tu oddechovou hru. A pokud displej nesplňuje vaše požadavky, i přes sebelepší výkon a mobilitu, nebudete se svým notebookem/netbookem nikdy zcela spokojeni. Osobně preferuji matný displej (na lesklém si toho při ostrém denním světle mnoho nepřečtete). Co se úhlopříčky týče, je to velmi složité a nelze odpovědět jednou větou. Každý preferuje něco jiného a úzce to souvisí s tím, k čemu bude počítač využíván. Pokud hledáte náhradu stolního počítače do domácnosti, neváhal bych a šel bych do 17″.

Ale zároveň se musíte vyrovnat s velkou hmotností (3-4kg), což při každodenní přenášení není optimální, zkrátka už půjde poznat, že něco těžšího s sebou nesete a fyzicky slabším jedincům (zvláště ženám) to může činit problém a můžou pak mít drobné zdravotní problémy jako je bolení krční páteře (pakliže nosíte notebook/netbook v tašce na rameni).

V tomto směru zase netbook aspiruje na ideál. Osobně vlastním model Asus Eee PC 1015BX, který včetně šestičlánkové baterie váží něco kolem jednoho kilogramu. Nosím jej každodenně do školy a když to mírně přeženu (skutečně nejsem daleko od pravdy), váží téměř jako dvě učebnice do cizích jazyků. Takže téměř nic (pakliže bereme v úvahu další nezbytné pomůcky) :-). Avšak musím dodat, že na plnohodnotné klávesnici (kterou mají 15″ notebooky) se píše/psalo o poznání líp, nicméně za dva měsíce si zvyknete a už to nebudete brát jako překážku a pouze uvidíte kladné stránky, jako je super mobilita.

Asus Eee PC 1015BX - jeden ze zástupců netbooků s matným displejem (10"), pohodlnou klávesnicí a výkonem dostatečným k činnostem jako je prohlížení internetu, psaní dokumentů či občasné sledování filmů.

Asus Eee PC 1015BX - jeden ze zástupců netbooků s matným displejem (10"), pohodlnou klávesnicí a výkonem dostatečným k činnostem jako je prohlížení internetu, psaní dokumentů či občasné sledování filmů.

Výdrž. Kapitola sama o sobě. Dala by se popsat v samostatném článku a stále by nebylo řečeno vše. Není možné říct všeobecnou platnost, že by netbooky byly, co se doby provozu na akumulátor týče, na tom lépe než notebooky a nelze to říci ani naopak. I když malí pomocníci většinou běží na úsporné platformě, která odebírá ze sítě směšné Watty, je třeba však brát v úvahu menší kapacitu baterie v porovnání s „velkými“ akumulátory pro standardní notebooky. Už dávno je pryč doba, kdy notebooky byly žravé a baterie disponovali nedostatečnou kapacitou.

Dnes je na trhu čipová sada iCore od Intelu, která je na tom po energetické stránce velmi dobře a výdrž bez připojeného napájení se dokáže vyšplhat i na pět hodin (opět záleží na konkrétní konfiguraci notebooku a kapacitě akumulátoru). Nutno dodat, že AMD prozatím neumí navrhnout tak dobré řešení, tzn. slušný výkon v rámci zachování nízké spotřeby, jako jeho dlouholetý rival Intel. I když se současnou platformou Brazos (procesor C-30, C-50, nebo C-60 + grafická karta AMD Radeon 6250) se zase o něco posunul a poměr výkonu a výdrže se zase o něco zlepšil. AMD pomalými krůčky šlape na paty Intelu, i když ten má stále navrch a asi bude ještě dlouhou dobu králem na trhu s procesorovými čipy. Nicméně je nutné napsat, že všeobecně je platforma od AMD považována za levnější řešení než pokud bychom šli do konfigurace postavené na Intelu.

Patnáctipalcový notebook (za cenu zhruba patnáct tisíc vč. daně) s plnohodnotnou klávesnicí (i numerický blok), relativně velkým displejem (vhodně poslouží při sledování filmů i surfování po webu, kdy budete efektivnější než při použití netbooku) a díky použitému hardwaru si zahrajete i novější hry (netvrdím, že na "high" detaily).

Patnáctipalcový notebook (za cenu zhruba patnáct tisíc vč. daně) s plnohodnotnou klávesnicí (i numerický blok), relativně velkým displejem (vhodně poslouží při sledování filmů i surfování po webu, kdy budete efektivnější než při použití netbooku) a díky použitému hardwaru si zahrajete i novější hry (netvrdím, že na "high" detaily).

Jsou tu další věci ovlivňující „celkový dobrý pocit“ z vybraného počítače, které však laik mnohdy pomíjí a považuje je za zbytečné. Mám třeba na mysli prodlouženou záruku (ze zákonných dvou – pro fyzické osoby na tři), a to oceníte až v tom případě, že těsně po vypršení dvouleté záruky se vám porouchá určitá komponenta v notebooku, a to pak opravu musíte hradit na vlastní náklady. Například americký Dell ke svým strojům poskytuje záruku NBD (next business day) a ve zkratce řečeno – do druhého pracovního dne od nahlášení poruchy na servisní středisko k vám (domů, firmy) dorazí technik, který je povinný na místě vadu odstranit (dokonce vymění i displej). Jinde zase dostanete k nákupu zdarma třeba antivirový program.

Čili je důležité stanovit si určité body, co budeme od našeho počítače požadovat, a podle toho si určit následující faktory:

 • Výkon (procesor, operační paměť, grafická karta)
 • Displej (úhlopříčka, případně matný či lesklý)
 • Váha (v rozmezí 1-4kg)
 • Výdrž (2-8hodin)
 • Cena (4500,-Kč – několik desítek tisíc včetně daně)
 • Konektivita (Wi-Fi, Bluetooth, LAN, HDMI, počet USB, analogový výstup na monitor, apod.)

Nyní přichází na řadu jakési shrnutí toho, co již bylo napsáno v odstavcích výše:

Notebook (kolem 15tisíc vč. DPH) (beru v potaz model s 15ti palcovým displejem) je vhodný pro hraní dnešních her, sledování filmů (i ve vysokém rozlišení – FullHD), ale zvládne také stříhat video a převádět filmy či písničky do různých formátů. To všechno díky plnohodnotné hardwarové výbavě – slušný dvoujádrový procesor, dedikovaná grafika (na starší hry i integrovaná) a 4GB RAMek. Běžně váží kolem 2 – 2,5 kilogramů a výdrž baterie se pohybuje kolem tří hodin (při surfování na internetu se zapnutou Wi-Fi sítí).

Netbook (kolem 5tisíc vč. DPH) (10ti palcový displej) – skvělý společník pro studenty. Ideální na zapisování přednášek. Vyznačuje se nízkou hmotností (1kilogram), malým displejem (jsou 8,9″ a 10″ palcové netbooky) a vysokou výdrží na baterii (6-8hodin při psaní textu třeba ve Wordu). Zato však nemůže počítat s velkým výkonem. Dnešní netbooky však dokáží plynule zobrazit webovou stránku s flashovými bannery (v minulosti to nebylo samozřejmostí) a některé lepší kusy dokáží přehrát i video ve vysokém rozlišení (720p a 1080p).

Pakliže máte vlastní netbook, resp. si jej chcete pořídit, publikoval jsem na AsusEeePC.cz zajímavý článek na téma, který systém se pro mininotebooky hodí nejvíce.

Příspěvek byl publikován v rubrice Novinky a jeho autorem je admin. Můžete si jeho odkaz uložit mezi své oblíbené záložky nebo ho sdílet s přáteli.

admin se představuje

Student střední školy se zájmem o informační technologie. Majitel IT blogu SUPRklikacky.cz a uživatelského webu o netboocích a vše co s nimi souvisí AsusEeePC.cz. Dále vlastním webové stránky o celosvětově nejrozšířenějším operačním systému - MojeWindows.cz a Win8.cz. Pokud mě chcete z jakéhokoliv důvodu kontaktovat, stačí mi zaslat mail na: admin@asuseeepc.cz (a já s několika hodinovým zpožděním jistě odpovím).

10 komentářů u “Netbook vs. notebook – co si vybrat

  • Místo nettopu raději něco mobilního, tedy notebook, netbook nebo tablet. Dle mého názoru nemá smysl kupovat něco stejně výkonného jako mininotebook a s nevýhodou, že bude pouze ležet na stole. Pokud stolní počítač, ať je pořádně výkonný. U desktopu nepožaduji nízké rozměry a nízkou energetickou náročnost, na co taky…

   • Souhlasím, zatím tak jedině od applu nebo nějaké dražší od msi. Zatím to ale nehodlám kupovat, tak počkám rok, dva, třeba bude slušná cena za nettop s nějakým icore procesorem 🙂

   • Do Applu bych nikdy nešel, nevyhovuje mi systém. Apple považuji všeobecně za předražený, nepřipadá mi, že by cena přímo odpovídala výkonu/kvalitě/funkcím. Jde o designovou a módní záležitost a módním trendům nepodléhám.

   • Já o applu taky nikdy neuvažoval, jsou to kvalitní notebooky, ale systém to pro mě zabíjí. I tablet bych si pořídil mnohem radši s Androidem. Do diskuze pod uživatelskou recenzí jsem vám postnul ten excelovskej soubor, kde je napsáno o výměně procesoru s c-30 na c-50, doufám, že vám to nějak pomůže 🙂

   • Nic se nebojte, přiložený soubor jsem pochopitelně objevil. Je zajímavé, že podle vás jde o záležitost týkající se České republiky a přitom je excelovský dokument v ang. Nicméně zkusím zatelefonovat na českou pobočku Asusu…

    Pokud mám být objektivní, musím konstatovat, že iPad je v současné době nejlepší tablet, jaký se dá sehnat. Androidí neoptimalizované tablety nemá smysl rozebírat. Uvidíme, jak si Ice Cream Sandwich (poslední vydaná verze Androidu) povede na nových produktech. A celkem nadějně se mi jeví koncept tabletová verze Windows 8 s jeho dlaždicovým rozhraním Metro. Doufám tedy, že nebudu nakonec (jak už to tak u Microsoftu bývá) zklamaný.

   • IPad je určitě nejlepší tablet, stačí už jen srovnat plynulost proti tabletům s androidem, které se sekají (včetně Galaxy Tabů atp.). I tak bych ale dal přednost dneska Androidům,
    Apple chce z mého pohledu za všechno peníze. Na Windows 8 pro tablety jsem zvědavý, osmička na notebooky se mi celkem líbila.

   • Jak jsem psal níže… nechtěl bys začít psát na AsusEeePC.cz? vypadá to, že tě celkově počítače zajímají a vlastníš netbook Eee PC – to jsou dva vynikající předpoklady pro to – stát se „dobrým“ redaktorem tohoto webu… 🙂

   • Proč ne, asi ty články nebudou takové, jako jsou tu zatím, ale nebráním se tomu 😉 můžeme se domluvit na nějakém komunikátoru, který preferuješ? 🙂

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *