Lenovo ThinkPad Edge E330: uživatelská recenze

Po několika týdnech dlouhého rozhodování a zvažování jsem se rozhodl koupit nový notebook, který by byl do značné míry výkonnější než můj současný netbook Asus Eee PC 1015BX, ale musí být zachovány mnou stanovené hranice mobility. Nakonec jsem sáhl po červnovém (2012) třinácti-palcovém modelu Lenovo ThinkPad Edge E330.

OBECNÉ INFORMACE

Osobně jsem si vybral modrou variantu (jiná nebyla v této hardwarové a softwarové výbavě na českém trhu k dispozici). Ona modrá se však projevila pouze na zadní straně víka. Zbytek notebooku je řešený v černé matné povrchové úpravě, pouze panty a orámování víka je stříbrné. Jediné lesklé místo na notebooku je klávesnice.

Na zadní straně displeje a při otevření notebooku v pravé dolní části (v místě opěrky pro ruku) je logo ThinkPad. Tečka nad měkkým i klasicky červeně svítí. Jinak zde nejsou žádné jiné diodky, třeba pro signalizaci práce pevného disku či (ne)vybití akumulátoru. Na pravé hraně – připojení napájení indikuje žlutá LEDka.

V této cenové kategorii není možné čekat jiný použitý materiál než plast. V tomto případě je však základna tuhá, na žádném místě se při vývinu větší fyzické síly neprohýbá (jen mírně pod klávesnicí). Panty jsou, jak je nyní trendem, zapuštěny do víka.

Oproti minulé generaci Lenovo ThinkPad Edge E320 je výdechová mřížka umístěná na levé hraně notebooku, což určitě potěší valnou většinu populace. Pokud jste si totiž v minulosti připojili externí myš, teplý vzduch z větrací šachty nebyl nic příjemného pro vaši ruku.

Ventilátor je neustále v provozu, na druhou stranu je však ve hlučnějším prostředí téměř neslyšitelný. Pokud pracujete v pozdních večerních hodinách, chlazení již zaregistrujete, ale stále je to v rámci mezí, kdy vás neotravuje žádný nepříjemný (hlasitý a pištivý) zvuk.

Konkrétní čísla provozních teplot nemám potřebu zjišťovat, na svém blogu totiž píšu subjektivní dojmy bez důkazů ve formě naměřených hodnot. Pokud si počítač položím na holá stehna a zapnu náročnější hru (kde jsou maximálně využity všechny hardwarové komponenty) ani po pár hodinách nemám potřebu jej ze sebe sundat a jít si opatřit obklady namočené studenou vodou.

Jen pro dokreslení uvedu fakt, že při nejvyšším zatížení notebooku nevydržím déle než minutu držet prst na větrací mřížce. Na screenshotu níže se můžete podívat na minimální a maximální teploty hardwaru (CPU, HDD).

Co se konektorové výbavy týče. Na levé straně najdeme 1x síťový konektor (Gigabitový Ethernet), 2x USB a čtečku paměťových karet. Na pravé straně pak napájecí konektor, VGA (analogový výstup na monitor), HDMI 1.4, USB a audio jack (kombinovaný pro mikrofon i reproduktory/sluchátka). Konektivita Bluetooth 4.0 a Wi-Fi standardu b/g/n.

Reproduktory jsou umístěné na čelní hraně ThinkPadu. Mřížka, přes kterou proudí zvuk směrem k posluchači, je podél celé hrany. Díky tomuto se nestane, že by se při opírání notebooku (třeba) o peřinu jakýmkoliv způsobem deformoval zvuk. Kvalitativně patří k tomu nadprůměrnějšímu, pakliže srovnávám s cenově podobnými počítači.

Hmotnost stroje s baterií činí 1,8 kg (jak udává výrobce) a rozměry odpovídají třinácti-palcovému standardu. Baterie je šestičlánková.

HARDWARE

Notebook je postaven na platformě Sandy Bridge, které vévodí dvoujádrový procesor Intel Pentium B970 na frekvenci 2,3 GHz, ten doplňuje integrovaná grafická karta Intel HD Graphics se sdílenou operační pamětí. Jde o kombinaci CPU a GPU, která bohatě postačuje na kancelářskou práci a surfování po internetu. Samozřejmostí je přehrávání filmů ve (Full) HD kvalitě (jak napovídá marketingový název grafické karty). Pokud jste občasní a především nenároční PC hráči, určitě budete spokojeni při pařbě některé ze starších gamesek. Z osobně úspěšně otestovaných titulů – Call of Duty 2, The Sims 3.

Například jedno z nejnovějších Call of Duty: Black Ops již na notebooku hratelné nebylo ani s nejnižšími detaily a vypnutým AA. Jde tedy o stroj, který má velmi slušný výpočetní výkon, ale výkon grafického čipu za výkonem procesoru více méně zaostává. I přesto, že se toho obecně od integrované grafické karty příliš očekávat nedalo, byl jsem nakonec příjemně překvapen.

TIP: Jak si poradí Intel HD Graphics 2000 s legendami herní scény? Mnou natočená videa můžete sledovat zde.

Grafická karta Intel HD Graphics 2000 (1110 MHz) s vlastní pamětí 64 MB (dále sdílená s RAMkou) byla speciálně vyvinuta právě pro platformu Sandy Bridge. Existuje její výkonnější varianta (Intel HD Graphics 3000 – 1350 MHz),  kterou pochopitelně najdete v dražších noteboocích. Pokud vás zajímají srovnávací testy, ve kterých byla použita metrika měření počty snímků za sekundu (FPS) při hraní klasických PC her, podívejte se zde.

V notebooku dále najdeme klasický plotnový pevný disk o celkové kapacitě 500GB. Rychlost čtení je na notebookové poměry nezvykle rychlá, software HD Tach naměřil průměrnou rychlost něco málo přes 90 MB/s. Pokud si chcete udanou hodnotu porovnat s vaším HDD, stáhněte si jednoduchou utilitku přímo z AsusEeePC.cz. Je pravdou, že bych ocenil namísto velkokapacitního úložiště několika násobně rychlejší SSD jednotku i na úkor nižší kapacity. Myslím, že se stále se snižujícími cenami SSD disků to nebude dlouho trvat a tyto svižné flash-paměti budeme nacházet i v levnějších strojích.

Operační paměť o velikosti 4GB RAM je typu DDR3. Pro geeky dobrá zpráva – jeden slot je volný a můžete si tak snadno doplnit ještě jeden čtyřgigabitový modul za cenu asi 600,-Kč vč. DPH.

DISPLEJ

Displej o úhlopříčce 13,3 palců je přesně ten milník, který ještě považuji za mobilní počítač.  Větší rozměr už pro mě přijatelný nebyl, zbytek notebooků nepovažuji za mobilní stroje, ale za náhradu desktopu, kterou není možné každodenně pohodlně přenášet. Ať už kvůli rozměrům či hmotnosti samotného notebooku.

Rozlišení třináctipalcového displeje je 1366 x 768 pixelů. V současné době slýchávám ze všech stran názory o tom, že výrobci by měli své displeje dodávat s vyšším rozlišením. Mně osobně toto standardní notebookové rozlišení vyhovuje. Jedním z důvodů je, že mám rád relativně velká – čitelná písmena a obecně položky větších rozměrů. A za druhé,
s vyšším rozlišením roste také hardwarová „žravost“, a tím se tedy přímo zvyšuje celková cena zařízení pro koncového uživatele.

Displej se dodává s matnou povrchovou úpravou a také s antireflexní vrstvou. To jsou dva prvky, které oceníte zejména při práci s počítačem v exteriéru při ostrém slunečním svitu. Díky matnému displeji pak notebook nesupluje zrcadlo, ale ukazuje to co se od něho očeká (to není u lesklých displejů samozřejmostí). Pozorovací úhly a barevné podání jsou v pořádku, řekl bych k tomu obligátní slovo: normální.

KLÁVESNICE + TOUCHPAD + TRACKPOINT

Díky absenci numerického bloku jsou mezery mezi jednotlivými klávesy dostatečně velké, a proto se na klávesnici píše vcelku příjemně. Vyšší zdvih jednotlivých kláves naznačuje, že hlučnost bude výraznější, což nelze opomenout. Nicméně notebook je určený převážně do firemní sféry, kde by zrovna toto nemělo být problémem číslo jedna.

Klávesnice je šestiřadá, vrchní řada kombinuje multimediální klávesy s funkčními Fxx. V BIOSu můžete nastavit, aby se v systému ve výchozí podobě využívalo funkčních kláves F1, F2, apod a multimediální by fungovaly až se stiskem doplňující klávesy Fn.

Ve spodní řadě jsou pak přehozeny klávesy Fn a Ctrl. Funkčně se to dá opět přehodit v nastavení BIOSu, ale některé jedince může mást označení kláves lepkou.

Pro neznalé věci. Dám vám tip, jak zaručeně poznáte notebooky Lenovo ThinkPad. Mezi klávesami G, H, B najdete červenou čepičku = trackpoint. Jedná se o joystick, kterým nakláněním do stran přemisťujete kurzor po obrazovce. Čím vyšší tlak vyvinete, tím rychleji se na požadované místo kurzor přesune. Trackpoint doplňují tři „touchpadová“ tlačítka umístěná pod mezerníkem. Prostřední z nich můžete nastavit třeba pro scroolování webu. V praxi pak držíte ono prostřední tlačítko pod mezerníkem a trackpointem pohyby nahoru/dolu posunujete stránku.

Jinak samotných touchpad by mohl být větší, nicméně kvůli baterce, která výrazně zasahuje do prostoru základny, musela být posunuta také klávesnice níže směrem k touchpadu, a tím pádem pro něj zbylo méně místa. Jde o clickpad, tzn. že touchpad funguje jako hardwarové tlačítko. V tomto případě je rozdělen na dvě části, tedy na pravé a levé tlačítko. Horní stranu touchpadu není možné zmáčknout.

BATERIE A VÝDRŽ 

Ve všech variantách Lenovo ThinkPad Edge E330 najdete šestičlánkový akumulátor. Konkrétně u modelu s Intel Pentium B970 a integrovanou grafickou kartou Intel HD Graphics se výdrž počítače na baterii vyšplhala na hodnotu něco málo přes 5 hodin při nenáročných činnostech jako je surfování po internetu (zaplá Wi-Fi) nebo psaní dokumentu ve Wordu.

Pokud se budete věnovat některým činnostem zábavného charakteru, konkrétně mám na mysli sledování filmů v běžné kvalitě (ne HD a vyšší) či hraní starších her, dostanete se na čtyři hodiny. Obě hodnoty byly vypozorovány při nejvyšším stupni jasu. Je třeba zdůraznit, že mi na pozadí běží současně několik programů a aplikací, některé z nich neustále „číhají“ a mírně, zato permanentně, vytěžují počítač. Poštovní klient, Skype, ICQ. Internetový prohlížeč, Office 2010 – Word, PSPad. Tím chci tedy říci, že jsem se v žádném případě nesnažil o maximální úsporu -> při energetičtější správě tedy můžete dosáhnout několika (možná i desítek) minut k výdrži navíc.

SOFTWAROVÁ VÝBAVA

Záměrně jsem zvolil model bez dodaného operačního systému. Výrobci a následně prodejci si umí (ne)patřičným způsobem systém ocenit a pokud máte k dispozici legální licenci Windows 7, je důvod mého rozhodnutí asi jasný.

Po instalaci Windows 7 Professional SP1 nebyly v základu obsaženy všechny ovladače. Ale příjemným překvapením je aplikace System Update ze série užitečných utilit Lenovo ThinkVantage, která odešle informace o vašem modelu na server a nabídne seznam dostupných ovladačů, které po svolení uživatele automaticky stáhne a následně nainstaluje.

K dispozici je řada dalších aplikací, kterým se však budu věnovat podrobněji v některém z dalších článků v horizontu pár týdnů.

RESUMÉ

Pokud hledáte kvalitně zpracovaný pracovní nástroj s dostatečným výkonem na kancelářskou práci, ale i na občasnou zábavu (kdy vás však bude limitovat nízký výkon grafické karty), který si díky třinácti-palcové matné obrazovce a nízké hmotnosti (1,8 kg) zachová mobilitu, kdy se počítá s každodenním přenášením, myslím si, že neuděláte chybu, když zvolíte Lenovo ThinkPad Edge E330 (verze Intel Pentium B970 + Intel HD Graphics 2000) bez operačního systému za cenu 11 600,-Kč včetně DPH.

Na českém trhu je k dispozici také alternativní kousek, který nabízí vedle integrované grafické karty Intel HD 4000, také výkonnou dedikovanou NVIDII GeForce 610M s 1 GB vlastní paměti (dále 750GB HDD a Intel Core i5 3210M 2,5 GHz), za což si ale připlatíte několik tisíc korun, v současné době se na tuzemských eshopech prodává za 18 200,-Kč (vč. daně).

 

Příspěvek byl publikován v rubrice Recenze a jeho autorem je admin. Můžete si jeho odkaz uložit mezi své oblíbené záložky nebo ho sdílet s přáteli.

admin se představuje

Student střední školy se zájmem o informační technologie. Majitel IT blogu SUPRklikacky.cz a uživatelského webu o netboocích a vše co s nimi souvisí AsusEeePC.cz. Dále vlastním webové stránky o celosvětově nejrozšířenějším operačním systému - MojeWindows.cz a Win8.cz. Pokud mě chcete z jakéhokoliv důvodu kontaktovat, stačí mi zaslat mail na: admin@asuseeepc.cz (a já s několika hodinovým zpožděním jistě odpovím).

54 komentářů u “Lenovo ThinkPad Edge E330: uživatelská recenze

 1. Tohle jsem hledal. Super recenze, která mne přesvědčila. Zřejmě jej koupím, protože mezi 13″ ntb toho moc ne výběr není. Jen bych na Vás měl dotaz, občas se odreaguji nějakou hrou, převážně GTA SA a Mafia 1. Myslíte, že na Edge pojede alespoň trošku plynule?

  Díky moc..

  • Zdravím, tyhle hry, které jste zmínil jsou staršího data, a proto je naprosto bez problému zvládne ve slušných detailech přehrát i dnešní integrovaná grafická karta. Pokud hrajete nenáročné PC hry, budete spokojen s notebookem i při této činnosti.

   EDIT: Konkrétně GTA: San Andreas se dá v pohodě hrát na nižších detailech. Střední taky ještě ušly..

   Plánuji pořídit video při hraní her, aby si potencionální kupci mohli udělat obrázek o tom, co notebook (Intel Pentium B970 + Intel HD Graphics 2000) ještě zvládne a na co už prostě hardwarově nestačí. Myslím, že v pátek by mohlo být, takže si můžete počkat… 🙂

   • Díky za reakci. Notebook budu kupovat zřejmě příští týden, čili určitě si počkám na video.. 🙂

   • Já si rád počkám na video 🙂 Bylo by super, kdyby jsi udělal video s real ukázkou (jaké mají panty vůle atd.) a popřípadě i „nafingovaný“ unboxing, jelikož na youtube nic takového zatím není, bude to mít velkou sledovanost.

 2. Pingback: Lenovo ThinkPad Edge E330 (Intel Pentium B970 + Intel HD Graphics 2000) - video-záznamy z PC her | AsusEeePC.cz

 3. Co to je za klávesu PrtSc (mezi pravým Ctrl a AltGr) na místě kde bych čekal klávesu na vyvolávání kontextového menu?

  • Jde o klávesu Print Screen – snímání obrazovky. Pokud chcete jít do Lenovo ThinkPad Edge E330 musíte přijmout určité kompromisy, např. nestandardní rozložení kláves typické pro chiclet klávesnici, kterou disponují všechny nové modely Lenova.

   Lenovo se vydalo cestou masových kancelářských počítačů cílených na běžné uživatele nevyžadující od klávesnice příliš mnoho. A to někteří konzervativnější lidé nesou velmi těžce, protože právě klávesnice byla jednou z věcí, kterou si na svých prvotřídních a profesionálních noteboocích Lenovo nejvíce pochvalovali.

   • Aha, takže na té klávesnici úplně chybí klávesa na vyvolání kontextového menu? Tu používám celkem dost. Nebo je aspoň přístupná nějak jinak (Fn+něco)?

   • no počkat, kouknul by ses prosím do biosu, jestli to lze přenastavit jako ty Fn klávesy?? printscreen bych oželel, to jde softwarově, ale kontextové menu se používá často

   • Klávesa pro vyvolání kontextového menu bohužel chybí i u novějších Dellů řady Precision.

 4. dakujem za recenziu…asi najviac osozna…presne toto som potreboval…
  viac-menej som bol rozhodnuty, ale pomohol si…dik

 5. Moc podařená recenze, díky za ni! Chci se zeptat: Potřebovala bych, aby na notebooku šlo spustit program přehrávající hlasy ptáků a zobrazující jejich spektrogram, jsem ornitoložka, a zabývám se tím. Jedná se o program Raven pro 1.4 nebo Avisoft. Nevíte, zda je na to tento notebook ok? Myslím vzhledem ke grafickým schopnostem. Děkuju mnohokrát. AR

  • Díky za kladnou odezvu.

   Co se týče těch dvou programů. Nemusíte mít vůbec strach, grafický výkon je v těchto programech irelevantní. Podle HW požadavků uvedených v manuálu (zde a zde) bude notebook výkonově dostačující. Programy jsou obecně velmi nenáročné vzhledem k HW výbavě dnešních počítačů.

 6. Zdravím, mám dotaz, zda lze na tento NB nahodit XP Home SP2 a následně doaktualizovat – případně jak velké problémy mohou nastat při instalaci. Díky.

 7. Ahoj,
  mám jeden vážný problém. Koupil jsem si tenhle notebook (tedy přesněji pro manželku) a přes flash jsem nahrál Windows 7. V počítači ale nemám vůbec žádné ovladače. Ty píšeš, ža:
  „Po instalaci Windows 7 Professional SP1 nebyly v základu obsaženy všechny ovladače. Ale příjemným překvapením je aplikace System Update ze série užitečných utilit Lenovo ThinkVantage, která odešle informace o vašem modelu na server a nabídne seznam dostupných ovladačů, které po svolení uživatele automaticky stáhne a následně nainstaluje.“
  Můžeš mi říct, kde najdu ten program?

  • Zdravím, software nečekaně naleznete na stránkách technické podpory Lenovo. Doporučuji postupovat následovně: přejděte na tuto stránku, zde zvolte možnost „Run Auto-Detect“ (funguje pouze v Internet Explorer), která po stažení doplňku do prohlížeče určí typ notebooku a podle toho nabídne ke stažení software + ovladače. Kromě jiného zmíněný System Update.

  • Mám dotaz, koupil jsem si tento počítač ale bohužel měli už jen s windows 8, když tam chci nainstalovat windows 7 vůbec mi to nechce najet s flasky at to v biosu nastavuji jak chci. Kdežto druhý notebook S205 nemá problém – kde dělám chybu???

 8. Dobrý den,

  mám jednu otázku, tento notebook jsem si pořídil, úspěšně nainstaloval veškeré ovladače. U dvou softwarů mám však problém. Rád bych se Vás zeptal, zda jste měl podobný problém, popřípadě, jak jste jej řešil.

  Za 1. Intel small business advantage mi během instalace vypíše: „The installation of Intel Small Business Advantage has failed.“
  Za 2. Lenovo solution center mi nabídlo v rámci záloh stažení softwaru „Onekey Recovery PRO“ při pokusu o jeho stažení jsem byl vždy přesměrován na základní stránku lenova.

  Předem děkuji za odpověď.

 9. Zdravím zvládne notebook přehrát 1080p video? a jaké má maximální rozlišení při připojení na externí monitor.

  Děkuji

  • Zdravím. Ano, zvládne, hardware je dostatečně výkonný na přehrávání videa ve Full HD rozlišení.

   Pokud pro připojení využijete vestavěné HDMI, můžete využít maximum z tohoto video-standardu, tedy 1920x1080px (Full HD). Osobně vyzkoušeno.

 10. Dobrý den. Mockrát děkuji za skvělou recenzi.

  Měl bych ale dva dotazy.

  1. Umí wifi karta 5GHz (specifikace se totiž na různých stránkách liší)?
  2. Doporučil byste výměnu klasického HDD za SSD? S tím, že bych si sehnal od Lenova instalační media a nainstaloval windows celé znovu, abych nemusel OS migrovat, což by právě mohl být problém vzhledem k přechodu na SSD disk?

  Mockrát Vám děkuji az Vaše odpovědi.
  S pozdravem
  Matyáš Peterka

  • Zdravím,

   Wi-Fi karta neumí 5 GHz pásmo, podporuje standardy b/g/n na frekvenci 2,4 GHZ.

   Jednoznačně ano a sám se na to v budoucno chystám. Nejen, že SSD jednotka nabízí několika násobně vyšší přenosové rychlosti než běžný HDD, ale díky absenci mechanických části je téměř neslyšná.

   Přesun OS z původního HDD na nové SSD je snadná záležitost. Např. Intel k tomu nabízí vlastní nástroj. Veškeré soubory nakopíruje na SSD a po zapojení SSD do notebooku systém nabootuje stejně jako při použití dosavadního HDD.

   Osobně ale počkám na snížení cen. Napište, jaký disk plánujete koupit, případně se podělte o zkušenosti s jeho výměnou či klonováním. Pro čtenáře AsusEeePC.cz to mohou být zajímavé a hlavně užitečné postřehy. 🙂

 11. Dobrý den, koupil jsem tento laptop a podle obrázku co vidím máme stejný hard disk, zajímalo by mě, také slyšíte jak disk pracuje (hrabe)? A také co říkáte na pevnost pantů víka?

  Díky,
  Marcel Křižík

  • Zdravím. Při práci je disk poměrně hlučný. Po delší době používání jsem to zaregistroval a v některých situacích to může dost překážet, zejména v noci.

   Nicméně to platí spíše pro velmi citlivé jedince. Osobně mi to až tolik nevadí, protože v blízké budoucnosti plánuji koupit SSD jednotku, která je díky absenci mechanických části de-facto neslyšná. Lenovo ThinkPad Edge E330 po otevření zadního krytu nabízí jednoduchou možnost uživatelského zásahu. Tak proč nevyměnit, když se ceny obrazně řečeno mění k lepšímu každým dnem.

   Pevnost pantů a tuhost základny hodnotím nadprůměrně. Musíme vždy srovnávat s cenově podobnými modely a pokud vezmu do úvahy, že se současně nejnižší verze E330 prodává za 11 tisíc (vč. DPH), tak nemůžu říct v porovnání s konkurencí jediné křivé slovo.

 12. Zdravím.
  Koupil jsem si tento notebook a k němu i mSATA SSD Crucial M4 – 64GB. SSD disk jsem nainstaloval, v BIOSu ho PC nalezl a ve Win jsem ho aktivoval a naformátoval, takže ho teď vidím jako disk D. Chtěl bych ho využít pro zrychlení systému. Nikde v BIOSu jsem nenašel jak ho nastavit s původním diskem do RAIDu 🙁
  Ze stránek Intelu jsem našel tyto ovladače: RAID: Intel® Rapid Storage Technology Driver for Intel Desktop Boards nebo RAID Enterprise: Intel® Rapid Storage Technology Enterprise Driver for Intel Desktop Boards. Nevím jaký je mezi nimi rozdíl.
  Chci se proto zeptat: Jde nastavit RAID pole v BIOSU? Je to nutné nebo by stačilo nainstalovat jen ty ovladače?
  Nebo se na to vykašlat a nainstalovat rovnou čistý Win na SSD a původní disk nechat jen na data?
  Pročetl jsem už spoustu materiálu na netu, ale některé se od sebe dost liší.
  Díky za odpověď.

  • Ahoj, vyriesil si to niak? Tiez mam teraz taky isty problem..

   Ked tam mi prosim napis na email, alebo sem

   Dakujem..

   Ja momentalne vyuzivam ExpressCache, ale to ide niak zle, obcas mi disk ani nenajde, obcas to zmrzne, proste nic moc…

  • Zdravím, také řeším ten samý problém, chtěl jsem jsem ssd disk v msata využít přes technologii Intel Rapid Start a nemohu to zaboha nastavit, při instalaci se vždy objeví chybová hláška: Tento počítač nesplňuje minimální požadavky pro instalaci systému. V Biosu vše povoleno. Neví někdo co s tím??

 13. Zdravím, již jsem si ho zakoupil ve slevě za 9900,- což je moc pěkná cena za třináctipalec. Pentium B970 na frekvenci 2,3 GHz, ten doplňuje integrovaná grafická karta Intel HD Graphics se sdílenou operační pamětí. Prvních 14 dní běhal pěkně – bodejť ne – místo win jsem tam měl ubunta 12.04.01 64bit jako OS.
  Hned ze začátku jsem objevill jistý problémek a to občasné zamrzání biosu (předposlední vydaná verze 1.12) – nedalo se občas šipkama šoupat tam a zpět a někdy ani nešlo potvrdit F10 abych zmizel z něj. Musel jsem ho natvrdo vypnout. Po první instalaci linuxu mi zapomněl jak v Biosu tak v boot menu na nějakých těch 7 možností z čeho všeho lze najíždět a nechal mi tam jen jednu možnost 1. ubuntu bez ohledu co jsem měl zrovna zapíchlého nebo připojeného v USB. Pokuď jsem v biosu dal možnost load default setting abych vrátil tovární nastavení Biosu, Bios mi změnil náhle barvy a měl jsem dvakrát písmenka přes sebe (něco jako kdybych měl v krvi 3 promile) a to jsem byl u toho naprosto střízlivý. Pak jsem dal F10 jako uložit, restartoval jsem NB a dostal se do Biosu a tam ty možnosti byly obnoveny. Jenomže mi přestal butovat samotný OS Ubuntu Linux. A takhle jsem to zkusil ještě dvakrát a stejné. pak asi za týden mi zamrzla wifikarta – přestala hledat sítě a tvrdila že nic nevidí. Hned den po tom mi při zapnutí NB zůstal viset na černé obrazovce a hučel malinko jen ventilátor a svítila červená ledka nad písmenem i v Thinkpad. Toť vše, tak že jsem se nedostal ani do biosu ani nic nenabootoval. Nevím, zítra jdu s tím do českého servisu, tak uvidím. Buď vadný bios nebo celá deska. Nejsem odborník, jsou to jen odhady.
  Baterie při jetí filmů avi při 3/4 jasu poprvé vydržela 4,5h, po prvním nabití (podruhé) vydržela 3,5h a po druhém nabití (potřetí) vydržela zase necelé 4h. Tak že nějakých až 6h se mě zdá nesmyslné. To by musel být zapnutý nic by člověk na něm nesměl dělat a hlavně by plocha musela být s tmavým obrázkem. Pak snad těch 6h by jel. Je pravda že jsem nezkoušel jen ho tak mít zapnutý a jukat jen na internet. Nevím, možná mám tam némoc povedenou baterii. Ale když jsem ho koupil, baterie a celý byly v sáčcích s neporušenými plombami. … jinak vypadá dobře a je dostačující na běžné věci jak kancelářské tak domácí i starší hry bohatě dá. Asi mám prostě smůlu na vadný model, který se jistě spraví.

  • Ahoj,

   chtěl bych se ti zeptat, kde jsi za tuto cenu koupil, take ho shanim a cena by se mi hodne libila. I ja bych tam chtel dat linuxy, mohli byste mi poradit jak se tam da nainstalovat OS, zatim mam zkusenosti jen s nainstalovanim pomoci DVD, ale princip asi bude podobnej s pomoci flashky a nabootovani na ni? Mam OS na DVD staci ho tedy zkopirovat na flashku? Diky moc

   • Zdravím, jednalo se o akci na CzechComputeru, která už bohužel skončila. Za tuto cenu to byla nejlepší možná koupě 13″ ntb z kategorie nižší střední třída.

    Instalace systému z flashky je principiálně naprosto totožná s instalací z CD/DVD. Instalační DVD/ISO image již obsahuje bootovací soubory, takže je stačí překopírovat na USB klíčenku, následně ji musíte nabootovat po startu počítače (v některých případech je nutné změnit prioritu bootování přímo v BIOSu) a spustit instalaci. V některých případech je nutné použít software přímo od Microsoftu.

   • Jasně, OS Linux např. Ubuntu (základní a nejrozšířenšjší) je instal přes Live CD. Stahneš free z ubuntu.cz. Najedou ti na zkoušku live ubuntu a v nich má na ploše zástupce souboru instalačky, přes kterou se ti celé v podstatě nainstalují na disk. Průvodce je strašně jednoduchý, zvládne to i důchodce i teenager. Tak za půl hodiny to tam máš a další asi půlhodina zaberou aktualizace, které se ti nabídnou při prvním spuštění internetu.

  • Tak ho mám již několik dní doma se servisu a měnili mi celou základní desku. Jenomže Bios zůstal v té první verzi 1.05. Tak jsem ho flashnul pomocí bootovatelného CD vytvořeného z ISO souboru z originálních stránek podpory Lenova. Tak tam mám teď ten nejnovější 1.14 a nemrzne. Vše spraveno jupí!
   Ano potvrzuji,že v CZC byla akce za 9.900Kč, což je pekelně dobrá cena za 13″ palec s Intel B970 Sandy bridge 2,3.

 14. Dobrý den,
  pořídil jsem dva kousky E330ky s i5 a překvapil mě slot na SIMkartu. O co víc jsem byl překvapen, když jsem viděl, že na desce je dokonce cosi, co by mohlo připomínat 3G modem. Nemáte s tím někdo zkušenost? Mám modem v jiným Lenovu, ale tohle by se mi rovněž líbilo.
  Díky za odpověď

 15. Dobrý den,
  E330 je muj horký kandidát na nový notas, jen bych se chtel zeptat, zda si nemam poridit E335 nebo v cem jsou rozdily. Mezi muj dalsi vyber jsem zahrnul jeste Lenovo S400 a Asus U36 ten se mi obzvlast libi kvuli tloustce a pouzitzch materialu. Neporadili byste mi, ktery z nich si mam vybrat? jjkj

 16. Zdravim,
  mam E330 vyhlidlou, ale zvazuji mezi verzemi:
  1) i3 2328M Sandy Bridge, HD Graphics 3000 + Win 7 64bit
  2) Pentium B970 Sandy Bridge, HD Graphics 2000 – bez OS
  – rozdil mezi nimi 2300,-
  Vyplati se jit do drazsi i3? Bude ten procesor a lepsi grafika stat za to? O OS mi nejde.

  • Dobrý den, pokud chcete objektivní porovnání výkonu mobilních procesorů, pokračujte zde. Srovnání integrovaných grafických čipů (i v PC hrách) v rámci platformy Sandy Bridge nabídne diit.cz.

   To, zda se vám to za tu cenu vyplatí, musíte posoudit sám (hrajete X ntb plánuje používat pro kancelářskou práci – internet a Office?). Pro občasné hráče nabízím vlastní video-shoty pořízené během hraní některých legendárních titulů při použití Intel Pentium B970/Intel HD Graphics 2000.

  • Zdravím, jde o hardwarově nenáročnou hru, takže ji bez sebemenšího problému rozjede i na nejlevnější verzi Lenovo ThinkPad Edge E330.

 17. Dobrý večer,
  pořídil jsem si tento laptop v konfiguraci s Pentiem a panuje zatím spojenost, avšak jedna věc mi vrtá hlavou, vím, že od laptopu za 14000 nemůžu čekat zpracování Macbooku, musím se však zeptat. Když zavírám, nebo otevírám displej, přijde mi, že levý pant vrže, nebo je to možná okolí základny kolem toho pantu, každopádně děje se to při pohybu víka, zpozoroval jste to také někdo prosím? Děkuji.

  M.

  • Zdravím, osobně nic takového nepozoruji. Je pravda, že panty a konstrukce není extrémně pevná a zpracování nedosahuje senzačních kvalit, ale s tím při koupi notebooku, jehož cena startuje na 11,5 tisících za nejméně vybavenou verzi, není možné počítat.

   Váš konkrétně popisovaný nedostatek bude chybou jednoho (či více) kusů nebo špatné výrobní série.

 18. Pingback: Lenovo ThinkPad Edge E330 – upgrade RAM | AsusEeePC.cz

 19. Dobrý den, narazila jsem na tuto recenzi a ráda bych poprosila po radu neb jsem co se týče notebooků čistý uživatel. Ráda bych si tento notebook pořídila, ale stále nevím v jaké konfiguraci. Hry nehraju (nikdy), ale ráda bych na notebooku v rozumném tempu rozchodila grafický editor typu Adobe Lightroom. Je to reálné? A zvládnou to i slabší konfigurace? Nebo mám raději sáhnout minimálně po i-5? Pokud se k mému dotazu dostanete, moc mi pomůžete. Díky

  • Dobrý den, pokud vám jde čistě o úpravu fotek, tak bude postačovat nižší konfigurace (procesor Intel B970 + HD Graphics 2000) – verze, kterou vlastním já a která je popisována zde v této recenzi.

   V případě, že se zabýváte také střihem videa, určitě je nutné sáhnout po vyšší konfiguraci. Obecně ale pro střih videa doporučuji kvalitní PC sestavu s pořádnou hardwarovou výbavou – čtyřjádrem a dostatečným množstvím operační paměti. Existují věci, pro které je stále lepší používat desktop.

   • Díky moc, určitě mi jde jen o úpravu fotek, ale samozřejmě že na seriozní práci s RAW používám desktop. Moc jste mi pomohl (jen mám ještě obavy, zda si dokážu zvyknout na trackpoint, ale to je jiná kapitola).

 20. Mám ten nejnižší modrý model uvedený v této recenzi Pentium B970 s integrovanou grafikou a na nic si již nemohu stěžovat. Šlape jako hodinky. Rozhodně dobrá koupě pro běžnou práci, starší hry než 2 roky zkousne prakticky všechny, veškeré kreslení 2D, občasné 3D, editace fotek a pod. I video jsem s ním graboval. Dá se, ale pár hodin to trvá. Prostě malý levný strojek je celkem obstojný pracovníkem. K tomu bezdrátová menší myška a je vše dokonalé. Oceňuji matný display, nehází odrazy a nejsou na něm tak vidět otisky prstů.

 21. Dobrý deň.
  Mám vybraný Lenovo TP Edge E330-13.3`, 1366x768mat, i5-3210M@2.5GHz, 4GB, 500GB72, int.VGA, noDVD, 3G, BT, HDMI, 6c, W8P64 je dokonca s integrovaným modemom Ericsson H5321gw. Máte s ním skúsenosti, nepadá sieť? Je to kvalitný modem? (nechce sa mi vláčiť USB modem, ešte ho stratím).
  A tiež sa chcem spýtať na numerickú klávesnicu, čísla sa dajú písať iba stlačením shiftu, príp. sa dá naprogramovať v biose?
  Pri práci (v teréne) budem čísla dosť používať, ale nechcem ísť do väčšieho rozmeru, lebo budem veľa cestovať najmä MHD a nechcem aby bol veľký a ťažký. Ďakujem

 22. Mám nové lenovo E330 (3354) dle dodavatele by mělo mít Win Pro 7 + 8.
  Kde jsou prosím ty Win 7 klávesa F11 mě směruje jen do Win 8?
  Pokud jsou na skrytém oddílu jaký je postup instalace?

  • Zdravím, dle mého jde o to, že dodavatel garantuje právoplatnou licenci jak Windows 7, tak Windows 8. Laicky řečeno, že stávající licenční číslo můžete použít i pro instalaci Windows 7. Neznamená to tedy, že na pevném disku počítače budou nahrány obě verze systému.

   Když tak mi sem hoďte odkaz na daný eshop a já se podívám, co se za tím přesně skrývá…

   • Díky odkaz na lenovo E330 (3354) je:
    http://eshop.neting.cz/main.aspx?CLS=PRODUCT&PRO_ID=407713

    Po přepnutí v setup není instalace (downgrade) W7 nijak problematická. Základ pro intel chipset , LAN a ostatní ovladače přes výše zmíněný update od Lenova. Zbýjí mi jen drobné dohady s MS při aktivaci Windows 7 přes použité číslo.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *