Který operační systém je nejlepší pro netbook (mininotebook)?

Určitě jste si mnohokrát položili otázku, po kterém operačním systému sáhnout, aby byla práce (zábava) s relativně nevýkonným netbookem v rámci mezí ideální. Snažil jsem se na tuto otázku nalézt odpověď, ale i po nabytých zkušenostech není možné jednoznačně vyřknout ortel – … tento operační systém je pro mininotebook nejvhodnější.

Netbooků je na trhu nepřeberné množství, nicméně většina obsahuje stejné hardwarové vybavení. Zpravidla tomu není jinak a mininotebooky běží na úsporné platformě Intel Atom, kdy jednojádrový procesor tepe taktem 1,66GHz a grafické operace má na starosti integrovaná grafická karta Intel Graphics Media Accelerator 3100 (a její další varianty), operační paměť standardně o velikosti 1GB dnes už většinou typu DDR3 hravě postačí na běžné činnosti, pro které byly malé počítače s úhlopříčkou o maximální velikosti deset palců navrženy. 2,5´ pevný disk plně postačí na ukládání velkého množství dat, ocení ho i fanoušci filmů či sběratelé hudebních alb, běžně se totiž do netbooků osazuje HDD s velikostí 320GB. Displej je většinou lesklý (výjimku tvoří kousky s matnou obrazovkou – velmi doporučuji) o úhlopříčce 9 – 10 palců (první netbooky obsahovaly sedmipalcové displeje). K připojení síti poslouží dnes již standardní Wi-Fi a běžný Ethernet a ke komunikaci s okolím se hodí také Bluetooth. Dále obsahují analogový výstup na monitor (mininotebooky s vlastní grafikou také port HDMI – umožní zároveň přenášet obraz i zvuk z netbooku třeba na televizi).

Netbook s parametry jaké má, není určený na hraní her či na provádění složitějších výpočetních operací jako je převod filmů z formátu A do formátu B (to limituje výpočetní výkon procesoru) či zpracování pořízených video spotů (na to má zase velký vliv výkon grafické karty). A to si každý z nás, kdo si toto zařízení bude kupovat, musí uvědomit. Nečekejte, že vám netbook nahradí stolní počítač. Mininotebook (stejně jako tablet) je většinou doplněk něčeho „většího“ – desktopu či notebooku.

Jaký operační systém je optimální pro ne příliš výkonné netbooky?

Jaký operační systém je optimální pro ne příliš výkonné netbooky?

Subnotebook (jiným slovem netbook, charakterizovaný rozměry, jež jsou menší než formát A4 a neobsahuje DVD mechaniku) je určený pro surfování po webu, vyřizování pošty, sledování filmů v ucházejícím rozlišení (video v rozlišení 1080p dá některým starším modelům zabrat), práce s textovými či tabulkovými procesory, provozování instant messaging (komunikace prostřednictvím ICQ, Skypu, apod.). I přes slova v předchozím odstavci lze na netbooku hrát nějaké ty hry, ale skutečně jde o gamesky, které jsou minimálně náročné. Například lze spustit některé staré pecky – Doom 3, Mafii, Quake a samozřejmě flashovky, kterých je na internetu nepřeberné množství.

Nyní jsme si v odstavci výše řekli k čemu je vlastně takový netbook dobrý. S hardwarem se toho moc dělat nedá, většinu komponent totiž není možné vyměnit (výjimku tvoří operační paměť – jak ji vyměnit u řady Eee PC se dozvíte zde – mezi námi jde o velmi jednoduchou operaci, která nevyžaduje mnoho znalostí v oboru počítačů). S čím se však dá hýbat a co má vedle „železa“ velký vliv na rychlost počítače je operační systém, jakožto softwarový základ každého počítače.

V současné době jsou populární takzvané edice pro netbooky (chcete-li mininotebooky). Pokud si dobře pamatuji první s ní přišel Microsoft, který vydal krátce po první netbookové vlně, kdy tyto mini-počítače zaznamenaly velkou popularitu a prodejní statistiky se pyšnily vysokými čísly, edici Windows 7 Starter. Okamžitě uzavřel s výrobci a velkými prodejci počítačů smlouvy o tom, že namísto Windows XP (které byly instalovány do netbooků před tím než Microsoft vydal novou edici) budou do nových zařízení předinstalovávat „Sedmičky“ ve verzi Starter. Mimochodem proto, že na Windows XP Home Edition měl Microsoft výrazně nižší tržby než na Windows 7 Starter a tím pádem přicházel o nemalé peníze na stále se zvyšujících prodejích těchto strojů – to je taky jeden z důvodů proč přišel s novou edicí.

Na internetu se tehdy všemožně psalo, že Windows 7 Starter bude výborně optimalizovaná verze OS (skoro ideální systém) pro netbooky. Samozřejmě k tomu přispěla valná marketingová kampaň Microsoftu. Dnes už všichni víme, že šlo o blamáž ze strany Redmondu a že „Startery“ nejsou tak skvělé jak to o nich Microsoft tvrdí.

XP-éčka šla tedy do ústraní a pomyslný trůn nad netbooky převzala Windows 7 Starter. Pro Microsoft, resp. pro akcionáře, je to dobře (díky větším příjmům z každého prodaného netbooku, jež je vybaven operačním systémem z dílny Microsoftu). Otázkou však zůstává, zda je to pro nás – koncové uživatele – optimální řešení. To bych chtěl v následujících odstavcích textu osvětlit, přesněji řečeno, bych rád sdělil své pocity z práce na různých verzích Windows, ale i na linuxové distribuci Ubuntu.

Windows 7 Starter, Windows 7 Home Premium, Windows XP nebo linuxovou distrubici (Ubuntu)

Všechny své subjektivní názory a pocity při používání některého z uvedených systémů mají jeden společný základ, a sice netbook Asus Eee PC 1015BX, na kterém mám tyto operační systémy nainstalované a každodenně je využívám k různým činnostem při práci s tímto počítačem.

Na netbooku (podobně jako u většiny modelů právě uváděných na trh) byl předinstalovaný operační systém Windows 7 Starter. Posléze se mi podařilo až po několika pokusech nahodit na netbook archaické Windows XP (návod na instalaci naleznete zde) a testování jsem zakončil bezplatnou nejpopulárnější linuxovou distribucí Ubuntu v jeho poslední verzi (drobná poznámka – nešlo o verzi pro netbooky).

Postupně tedy budu srovnávat operační systémy od Microsoftu, hodnotit je a publikovat své pocity.

Windows 7 Home Premium s podporou Aera.

Windows 7 Home Premium s podporou Aera.

Co se doby spouštění systému týče jsou na tom „Startery“ podobně jako „vyspělejší bratr“ Windows 7 HP a ani stařičká Windows XP Home Editon nejsou pozadu. Časy se pohybují kolem půl minuty (včetně přihlášení se k systému), samozřejmě záleží na počtu aplikací nastavených „Po spuštění“.

Nicméně všeobecným problémem Windows 7 je velká náročnost na operační paměť – tento nepěkný standard zavedly v roce 2007 Visty – u desktopů to není příliš znát a má to své skryté výhody, ale u netbooků už je to problém, kdy při výbavě pamětí o velikosti jednoho gigabytu „sežere“ jenom tři čtvrtiny z celkové kapacity RAMky operační systém. Poté zbude na vaše vlastní aplikace minimální počet megabajtů a umíte si asi představit jak dlouho trvá jejich spouštění a jaká je potom odezva systému.

Windows XP jsou na tom po této stránce v porovnání se „Sedmičkami“ skvěle. Po startu si totiž vezmou pouhých cca. 220MB, což má za následek svižnější spouštění různých programů, zkrátka systém je celkově rychlejší a práce s ním je zábavou a ne utrpením. Jak je všeobecně známo, pokud máme dostatek volné operační paměti, počítač méně častěji ukládá, resp. načítá data z pevného disku, který je několikanásobně pomalejší než RAMka, tím pádem se výrazně zrychlí běh celého systému.

Windows XP mají výhodu oproti Windows 7 - jsou nenáročná na operační paměť. To se však dá řešit nenáročným a dnes již finančně laciným upgradem.

Windows XP mají výhodu oproti Windows 7 - jsou nenáročná na operační paměť. To se však dá řešit nenáročným a dnes již finančně laciným upgradem.

Dalším problémem je podpora ze strany výrobců minotebooků. Konkrétně mám na mysli ovladače k nejrůznějšímu hardwaru. Počínaje webkamerou, přes Wi-Fi až po drivery ke grafické kartě. Ve Win7 (bez rozdílu edice) jsou ve většině případů integrovány ovladače ke všem komponentám přímo v systému (LAN, chipset, apod.), samozřejmě se najdou výjimku, kdy musíte ovladač stáhnout z webových stránek výrobce počítače (nebo je dohledat na webu výrobce konkrétního hardwaru) a ručně jej doinstalovat. U „Sedmiček“ to není žádný problém. Naopak podpora od výrobce v případě Windows XP není příliš dobrá, resp. žádná nebo upadající. Pokud totiž chcete ovladač pro novější modely netbooků (i v mém případě Asus Eee PC 1015BX) pro OS Windows XP na stránkách výrobce je většinou nenajdete, a pokud ano, tak pouze jejich starší varianty, protože se vývojáři zaměřují spíše na novější a neustále se rozšiřující Windows 7. A v konečném důsledku jsou tedy „Sedmičky“ kompatibilnější s hardwarem (laický příklad: třeba takový procesor si lépe rozumí se systémem a tím pádem dokáže lépe využít jeho výpočetní výkon a taky dokáže lépe zacházet se spotřebou energie, to mimo jiné znamená vyšší výdrž na baterii).

Dobře známé grafické rozhraní v rámci Windows 7 Home Premium nese název Aero. 3D efekty, průhledná okna či designově lepší ikonky se vám mohou líbit, ale nemusí, to je otázka subjektivního vkusu. Ale má jednu nesmírnou výhodu. Celé prostředí ve Windows 7 zatěžuje pochopitelně procesor, ale také využívá výpočetního výkonu grafické karty (v případě zapnutého Aera). To tedy v praxi znamená, že procesor je méně vytížený a část spuštěných procesů přejde pod grafickou kartu. V případě, že máte v netbooku nativní grafickou kartu (ale i „lepší“ integrovanou) je používání Aera namístě. Celkově je zase počítač o něco rychlejší, protože se práce rozloží mezi procesorovou jednotku a grafický čip. A právě Windows 7 Starter neobsahují GUI Aero, což považuji za velký nedostatek a právě proto má u mě výrazně navrch Windows 7 HP (nebo jiná edice s Aerem). O Windows XP se nemá cenu ani zmiňovat, protože v roce 2001, kdy byly vydané, se ještě o nějakém graficky akcelerovaném prostředí ani nemluvilo.

Neplnohodnotné Windows 7. Edice určená pro netbooky - Windows 7 Starter. Mimo absence Aera, například nemůžete měnit pozadí pracovní plochy.

Neplnohodnotné Windows 7. Edice určená pro netbooky - Windows 7 Starter. Mimo absence Aera, například nemůžete měnit pozadí pracovní plochy.

Co se běžných činností týče jako například kopírování souborů mezi oddíly disku, nezaznamenal jsem žádné markantní rozdíly napříč operačními systémy.

U netbooku, resp. u jeho mobility je důležitým prvkem vysoká výdrž na baterii. Výdrž je jednak ovlivněna kapacitou akumulátoru, ale do jisté míry má na ni vliv také operační systém, což více méně souvisí s energeticky efektivní správou jednotlivých komponent v mininotebooku, což samozřejmě souvisí s navržením ovladačů, kde jednoznačně vedou „Sedmičky“ (jak jsem zmínil výše). Windows XP jsou na tom ve výdrži asi o několik desítek minut hůře než mladší Windows 7.

Poslední odstavec ve svém článku věnuji linuxu, konkrétně jeho bezplatné distribuci Ubuntu 10. K tomuto systému nemám jediné pozitivum. Jsem sice konzervativní uživatel věrný Windows (nepopírám), ale dokážu objektivně zhodnotit klady a zápory i minimálně rozšířeného Ubuntu. Ale bohužel jsem žádné plus na tomto free systému nenašel. Chybí mi softwarová výbava. Neříkám, že na Ubuntu není třeba foto-editor, ale na Windowsu si mohu vybrat z několika desítek variant (samozřejmě freeware). Dalším záporem jsou ovladače. Po připojení tiskárny k „Sedmičkám“ byla okamžitě rozpoznána a do dvou minut jsem ji mohl používat. Ubuntu ji pochopitelně nerozpoznalo, možná bych na netu drivery našel, ale na co, když mám v počítači nainstalovány srovnatelně rychlé „Sedmičky“, které mi navíc během pár chvil umožnily po automatickém stažením a následném nainstalování ovladačů vytisknout dokument. Měl jsem také problémy s Wi-Fi kartou, ovladače pro bezdrátovou síť by v 21. století – době Internetu – měly být snad standardem.

Nejpopulárnější linuxová distribuce - Ubuntu. Oproti Windowsům má obrovské plus - je totiž ZDARMA.

Nejpopulárnější linuxová distribuce - Ubuntu. Oproti Windowsům má obrovské plus - je totiž ZDARMA.

Závěr:
Jak jste jistě pochopili z několika odstavců textu, není jednoduché (je nemožné) vybrat kandidáta na nejvhodnější operační systém pro netbook (mininotebook). Záleží na individuálním modelu mini-stroje, který máte v současné době k dispozici. Pokud máte všechny potřebné ovladače k hardwaru pro systém Windows XP, jděte do něj. Pakliže máte v počítači 2GB RAMky neváhejte a okamžitě instalujte Windows 7 Home Premium. Máte-li rádi pěkné uživatelské prostředí, hnusí se vám dneska již zastaralý vzhled XP-éček – o další důvod navíc.

Na konec uvedu své preference. Na netboocích dneška (rok 2010-2011) je minimálně neefektivní používat Windows XP. Proč tedy používat Windows 7 Home Premium s Aerem. Je pro to několikero důvodů (které jsem mimochodem již zmínil). Správa napájení (lepší správa energie), snadno dostupné a „stále“ se aktualizující ovladače (drivers) a pro někoho možná lepší design v podobě Aero, které se zároveň podílí na „výpočetních operacích“. Pokud někdo namítne, že pro „Sedmičky“ je jeden gigabyt paměti málo, sám se ztrapní a jen projeví svoji nevědomost. Modul typu DDR3 o velikosti 2GB totiž stojí pouhé tři stovky včetně DPH a pokud si někdo koupí netbook za pět tisíc, tři stovky vydané navíc u něj nemohou způsobit existenční potíže.

Příspěvek byl publikován v rubrice Operační systém a jeho autorem je admin. Můžete si jeho odkaz uložit mezi své oblíbené záložky nebo ho sdílet s přáteli.

admin se představuje

Student střední školy se zájmem o informační technologie. Majitel IT blogu SUPRklikacky.cz a uživatelského webu o netboocích a vše co s nimi souvisí AsusEeePC.cz. Dále vlastním webové stránky o celosvětově nejrozšířenějším operačním systému - MojeWindows.cz a Win8.cz. Pokud mě chcete z jakéhokoliv důvodu kontaktovat, stačí mi zaslat mail na: admin@asuseeepc.cz (a já s několika hodinovým zpožděním jistě odpovím).

26 komentářů u “Který operační systém je nejlepší pro netbook (mininotebook)?

 1. Souhlas,nainstaloval jsem do netbooku(Asus eee 1015BX c50) W7HP a vyměnil ram za 2g všechno se o poznání zlepšilo.Bohužel dodávaný systém od Asusu je nepoužitelný.Když jsem si ho pořídil tak jsem se až zhrozil jak je všechno pomalé a prakticky nepoužitelné po výše uvedeném upgrade je to jiné kafe.Zkoušel jsem i ze zvědavosti nainstalovat Call of Duty 2 a hra jede naprosto v pohodě.Děkuju tomuto webu který mi také hodně pomohl při výběru netbooku.Dobrá práce 🙂

  • Zdravím,
   ano. Windows 7 HP je subjektivně nejlepší operační systém, který můžeš do netbooků nainstalovat (už kvůli lepší správě paměti a využitelnosti dvoujádrových procesorů – dnes většina).
   Máš oproti mně výhodu, že vlastníš model s dvoujádrovým procesorem (1GHz x 2jádra), já mám pouze jednojádrový C-30 na frekvenci 1,2GHz (když jsem totiž objednával já, dvoujádrové modely nebyly k dispozici). Jinak díky za pochvalu, jsem rád, že je můj web užitečný a ku prospěchu. Pokud bys chtěl někdy přispět na AsusEeePC.cz zajímavým článkem, není problém se domluvit. 🙂 Hledám lidi do týmu (výzva pro všechny) 🙂

 2. Pingback: Windows 7 - jednotlivé verze (edice) operačního systému | SUPRklikacky.cz

 3. Máte prosímvás ovládače k Asus EeePC 1015BX na Windows XP ? Ako som si všimol, majiteľovi stránky bežal WinXP aj s Wi-Fi, Zvukom atď..

 4. Dobrý den, nechal jsem si do svého 1015BX také nainstalovat W7HP, bohužel to nedopadlo dobře. PC s nimi chodí velmi dobře, ale ihned po startu se objeví hláška Fatal error: Failed to locate necesary table(s) to make adjustments. Press any key to continue booting. Na radu z Asusu jsme udělali update BIOSu, ale to nepomohlo. Ani servisní zásah to neodstranil. Nemáte zkušenosti s tímto chováním? Děkuji.

 5. Zdravím , mam dotaz reistaloval jsem na asus eee pc 1015bx ze starteru na home premium a mam problem se sití ( wifi ) .. netbook se pripoji na sit ale po chvilce se ze site odpoji , a musi se pripojit znovu .. v horsim pripade se do site pripoji signal je stabilni , ale objevuje se ze neni pristup k internetu .. ovladace jsem naistalval z asus support stranek a nwm co s tim =( .. nemuzes nejak poradit ? … díky moc

  • Zdravím, a můžu se zeptat, z jakého důvodu si instaloval ovladače na Wi-Fi ze stránek Asusu? Mám totiž za to, že Windows 7 Home Premium ve výchozím stavu obsahují ovladače k bezdrátové kartě (kterou má Eee PC 1015BX), pokud se mýlím, oprav mě.

   Popř. ovladače bezdrátové karty mají v sobě zabudovaný jakýsi energetický mód. Zkus jej vypnout ve Správci zařízení. To může být příčina toho, že se ti Wi-Fi v nečinnosti deaktivuje.

 6. Recenzi prováděl naprostý lajk a amater… pokud si někdo myslí že u k ubuntu neni editor fotek, tak nevím proč se vůbec snaží o recenzi… v základu už je gimp což je jeden z nejlepších free editoru vůbec a dají se stáhnout další k windo neexistuje skoro žádný kloudný free program, pokud si autor myslí že si na ulož.to stahne photo shop a řiká tomu že je to free program… tak je, ale opravdu velký idiot co se sere do něčeho, čemu vůbec, ale vůbec nerozumí. Tím to prosím autora, aby zůstal v době kamené, netbook používal na internet a nedělal ze sebe hlupáka…

  • Konfrontace s Ubuntu fanatiky mě nepřestávají bavit. Bez jediného argumentu dokáži tupě shodit cokoliv, co je psáno ve prospěch Windows.

   Softwarové vybavení ber v obecné rovině. Pokud chci na Ubuntu (či jiné linuxové distribuci) nějaký software, vždycky mi Windows nabídne více alternativ. Jak placených, tak neplacených. Zmínil si profesionální foto-editor Adobe Photoshop. Článek nenabádá k nelegální činnosti, jen (nepřímo) upozorňuje na fakt, že pokud chceš a si ochotný zaplatit za profesionální software je k dispozici na Windows. Na Ubuntu není, ať chceš zaplatit sebevíc. (Mimochodem freeware Gimp je také pro Windows).

   Pokud bys chtěl být více na úrovni – spíše bys argumentoval tím, že na desetipalcovém netbooku přece nikdo nebude upravovat fotografie. To bych bral. 🙂 (Připojení externího monitoru neberu.)

   Reaguj spíše na informace skutečně uvedené v článku – pro Ubuntu neexistují ovladače k určitému hardwaru. Jinak při používání netbooku na baterii mi jde o efektivní správu energie. V tom vede Windows (vyzkoušeno v praxi). (Ubuntu právě kvůli špatně optimalizovaným ovladačům tento souboj na plné čáře prohrálo.) Jinak poslední verze Ubuntu (ve výchozím nastavení) s grafickým rozhraním Unity je neskutečně náročná.

   A mimochodem, netbook je koncepčně určený právě pro prohlížení internetu, jelikož na náročnější činnosti nemá patřičný hardware nebo je jednoduše řečeno k takovýmto činnostem nekomfortní.

   • Musím reagovat.. Kdo čte nyní tento článek, tak není pravda tohle o linuxu, ovladače existujou, všechno funguje a pro netbook je ideální, aspoň teda víc než XP. A souhlasím s caldicem, asi si nepochopil, co tím myslel, ale půlku článku si pěkně odflákl, nenapsal si ani kolik ubuntu vezme pamětí, což by mě zajímalo, nedokázal si pořádně zohlednit VÝHODY, kterých je mnohem víc než nevýhod.. Navíc nechápu, na co potřebuješ víc alternativ programů, jeden nejlepší stačí.. A dnes photoshop na Ubuntu myslím jde ale nevím to jistě

 7. Ano, koupě ASUS 1015BX C60, byla velká výhra a to kvůli chybějícímu slotu pro upgrade RAM z 1GB na 2GB! Práce s tímto NTB je docela utrpení a to už jsem vystřídala všechny OS. Sice je zespoda klasická zdířka pro RAM, ale po odšroubovaní je tam vidět základní deska. Trošku podvod, když jsem se před koupí dočetla, možnost rošíření RAM.

 8. Pingback: Windows 8 bude možné výhodně získat od 2. června 2012 | AsusEeePC.cz

 9. Dobrý večer 🙂 měla bych takový dotaz. Koupila jsem si Asus Eee 1008p, bylo na něm nainstalované Windows7 starter, po nějaké době mi to kamarád přeinstaloval na normální sedmičky, ale mám problém, nefunguje mi bezdrátové připojení…předtím to fungovalo normálně. Přes kabel mi to taky funguje normálně, wifi svítí, že je zapnutá, akorát mi to vůbec nenabízí žádné bezdrátové připojení…tak mě napadlo, jestli je třeba na wifi potřeba nějaký ovladač, který se tím přeinstalováním mohl smazat? Prošla jsem už všemožné nastavení v počítači, ale jak zprovoznit wifi jsem nikde nenašla…takže jestli to je tím ovladačem, kde bych ho mohla najít? Nebo to je spíš něčím jiným? Děkuju moc za odpověď

 10. Zdravím, rád jsem si pročetl tuto zajímavou diskusi. Rozhodl jsem si pořídit mininotebook za 8-10tis. a čím víc hledám po e-shopech tím víc se nemůžu rozhodnout pro který. Mám 2 tipy: Asus EEE 1225B a Samsung 305U. Když mi někdo zkušený poradí, který je lepší byť i jiný tip (do 12″) budu jedině rád. Použití bude na internet, psaní mailů (dobrá klávesnice) a okrajově Excel. Mnohokrát děkuji za případný tip 🙂 Honza

 11. Já mám eMachines 350 s Atomem N450 (2×1,66Ghz) , 1 Gb ram (WIN SEVEN) a vůbec si nestěžuji , i když mám je giga ramku tak je např. Mozilla načtená během sekundy a s HD Videem nemá problémy , dokonce i GTA SA jede kolem 30FPS

 12. Dobrý den, doporučil by mi někdo operační systém na netbook acer aspire one D257? Má 2GB ram. Měla jsem na něm předinstalovaný linux, ale nejsem s ním spokojená. Děkuji za odpověď

 13. Ahoj lidi potřeboval bych poradit, přítelkyně má Asus EeePC 1015BX , s windows starter včera se ji zhroutil system tak jsem ji chtěl do instalovat z flashky nebo externi mechaniky Win7 build 7600 , a pokažde při 14% se zhroutí že soubory nejsou všecky a nelze zkopirovat, tak jsem ji tam musel vratit zpet Win Starter. Tak nejaka rada jak tam dostat ty Win 7HP? Diky za odpověd

 14. Ahoj vsem,

  pekna diskuze 🙂 K tematu mohu zodpovedne doplnit, ze pouzivam uvedeny netbook s C60 a jsem spokojen s vykonem celeho systemu od zacatku i po delsi dobe a ruznych upgradech. Standartne dodavana Windows 7 starter na vsechny operace, kvuli kterym si nekdo koupi netbook, bez problemu staci. Zkousel jsem Ubuntu i Android 4 a Windows jsou na teto platforme lepsi, nepadaji, jsou rychle a doinstalovat neni problem i specialni aplikace (pouzivam vselijake programatory a Siemens Logo a Simatic a JEDEEE to), to je bez debat. Po dvou letech jsem provedl pouze upgrade, jelikoz netbook nekterymi parametry stale vyhovuje, a to 4 GB RAM, SSD 256GB a Windows 8 Pro. Co myslite ? Super. Investice cca 3 tisice,- a zustalo mi par deviz, kvuli kterym jsem ho kupoval – matny display, skvela vydrz na baterku a navic neuveritelne zrychleni celeho stroje. Windows nejsou minulost, pokud nejsem zaslepeny fanatik a umim si je zkonfigurovat… (pro neverici SSD disk s Alzaky za polovinu, a Win 8 Pro upgrade v akci pres net primo od MS 20,-€)

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *