K čemu konkrétně je hromada dodaného softwaru od Asusu

Pokud jste zakoupili Asus Eee PC (případně běžný notebook nebo desktop od Asusu) s nainstalovaným operačním systémem Windows 7, určitě jste si všimli kolik programů je zde nainstalovaných přímo od výrobce. V tomto článku se podíváme k čemu jaká aplikace slouží, a tak rychle zjistíme, zda ji můžeme rovnou odinstalovat, nebo se v budoucnu bude hodit (a v tom případě k čemu).

Co si budeme nalhávat. Většina aplikací je absolutně k ničemu a pro jejich používání jsem nenašel odvahu. 🙂 Přinejmenším proto, že jsou špatně optimalizované a zvláště na netbooku to lze snadno zpozorovat kvůli pomalým reakcím. Heslem těchto programů je vysoká náročnost na hardware a jak jsem již zmínil – zbytečnost, zkrátka jsem pro ně nenašel žádné využití.

Po prvním spuštění počítače od Asusu je zde nainstalován nejrůznější balast s nejrůznějšími funkcemi. Na screenshotu níže se podívejte, co všechno si na vás výrobce – jako na zákazníka, kterého si má vážit – nachystal za spoušť.

Začneme tedy pěkně po pořádku.

Adobe Reader – čtečka PDF dokumentů se vždycky hodí. Nicméně zpravidla není nainstalovaná poslední verze (není to ani možné vzhledem k rychlému vývoji tohoto free programu), čili není od věci si nainstalovat její poslední verzi.

Adobe Flash Player – přehrávač flash prvků především na webu, později byste ji beztak museli doinstalovat

Asus Web Storage – jedná se o Asus formu běžného cloudu. Funguje na stejném principu jako Dropbox. Můžete si zde nahrát nejrůznější data a ty si posléze prohlížet na libovolném zařízení, které právě tuto službu podporují. Asus Web Storage lze používat také pro zálohování. Kapacita je zde od 2GB až 10GB. Tento cloud zahrnuje také  možnost spravovat data pomocí webového prohlížeče.

Asus Screensaver – to je ten enormně náročný spořič obrazovky se zvukovým podtextem. Všechny spořiče jsou lepší než tento.

Asus Update for Eee PC – pomocí této aplikace lze provést update BIOSu přímo z prostředí Windows. I když jsem to na Asus Eee PC (pro jistotu) nikdy nezkoušel, doporučuji aktualizaci BIOSu běžnou cestou, tedy z prostředí samotného BIOSu. Návod na to, jak flashovat BIOS již byl na AsusEeePC.cz publikován.

Asus Vibe – multimediální centrum. Je zde k dispozici hudba, hry, filmy, elektronické knihy zdarma, ale také za určitý peníz. Tento software funguje zároveň jako přehrávač tohoto zábavního obsahu.

Atheros Client – ovladače k síťové kartě. Nemazat!

ATI Catalyst – drivery ke grafické kartě. Opět neodinstalovávat.

Bing Bar – lišta od Microsoftu zobrazovaná v jeho internetovém prohlížeči Internet Explorer. Zbytečně celý prohlížeč brzdí. Nicméně jsem na ní našel jedno pozitivum, a sice výborný překladač textu na (třeba) anglicky psaných webech. Oproti Google Translate, který používá prohlížeč Google Chrome je dle mého subjektivního názoru lepší.

BroadCom Wireless Network Adapter, Ralink RT2860 – ovladače k Wi-Fi kartě. Samozřejmě zachovat.

CapsHook – pokud zmáčknete klávesu Caps Lock tato aplikace má za úkol vás o tom informovat v systemtray (dolní lišta).

E-Cam – aplikace pro správu webkamery. Pomocí ní můžete nahrávat video či pořizovat snímky. Jsou zde také různé rádoby vtipné rámečky.

Eee Docking – nejde o nic jiného než o tu lištu, kterou vidíte (implicitně) nahoře uprostřed pracovní plochy Windows. Je propojená s výše (níže) uvedenými programy (například Asus @Vibe, Asus WebStorage, E-Cam). Obsahuje zajímavou funkci – možnost změnit velikost fontu v prostředí Windows (viz. níže FontResizer).

EDTWare PS/2 – jedná se o drivery k touchpadu. Díky nim fungují (nejenom) multidotyková gesta, například scroolování aktuální obrazovky směrem dolů (nahoru) dvěma prsty.

ExpressGateCloud – jedná se o mini operační systém dodávaný do Asus Eee PC spolu s Windows 7 Starter. Více se o něm můžete dozvědět zde, natočil jsem pro Vás i video.

FontResizer – umožňuje změnit velikost fontu v rámci prostředí Windows. Užitečná volba pro (zpravidla) starší lidi, kteří mají problémy se zrakem.

Formant ActiveX programu Windows Live Mesh – laicky řečeno prvek nutný k používání softwaru z řady Windows Live od Microsoftu. Bez obav jej můžete smazat.

Game Park Console – správce her. Obsahuje gamesky podobné flashovkám z portálů s online hrami.

Hotkey Service – podpora multimediálních kláves například pro změnu hladiny hlasitosti zvuku či úpravu jasu displeje.

Chicken Invaders 2 – jedna z her propojená právě z výše zmíněného Game Park Console. I kdyby vás náhodou zaujala, tak po prvním ukončení si ji musíte pro opětovné hraní zakoupit.

InstantOn – jde o miniaplikace zobrazenou na ploše, jenž se spouští po startu systému. Pokud zvolíte Enable (povolit), tak se ve Startu namísto položky Vypnout zobrazí možnost Režim spánku. Opět jsem to nepochopil. Přeci pokud zaklapnete netbook, tak tím docílíte stejné věci jako použití Režimu spánku. A i kdyby jste chtěl Režim spánku aktivovat z nabídky Start, tak stačí málo – rozkliknout nabídku režimů a hned toto tlačítko vidíme… Zbytečná věc!

LiveUpdate – správce aktualizací nainstalovaných ovladačů a aplikací od Asusu. Osobně jsem veškeré služby odinstaloval a hardwarové drivery si aktualizuji ručně – čili pro mě zbytečná věc.

Microsoft Office 2010 – jde o standardní kancelářský balík od Microsoftu obsahující textový editor Word, tabulkový procesor Excel a aplikaci na tvorbu prezentací PowerPoint, ve vyšších verzích pak další firemní aplikace. Samozřejmě je tento software placený, ale na mininoteboocích lze aktivovat (i na tomto) edice Starter, kterou lze používat zcela zdarma. Samozřejmě jsou zde jistá omezení (oproti plnohodnotné placené verzi) ve formě zobrazující se reklamy a edice Starter obsahuje funkčně omezené aplikace Word a Excel.

Microsoft Silverlight – jde o webovou technologii vyvíjenou Microsoftem, která měla porazit (neporazitelný) flash. Některé internetové stránky ji však používají.

Microsoft SQL Server, Microsoft Visual Studio, Ovládací prvky ActiveX – nezbytné součásti pro spuštění některého softwaru Microsoftu. Pokud je nyní smažete a v budoucnu budete instalovat programy, které tyto věci vyžadují, instalovaný program si je sám „vyptá“ a odkáže na stránku, kde je lze možné dodatečně stáhnout.

Realtek High Definition Audio Driver – ovladače ke zvukové kartě.

Super Hybrid Engine – aplikace pro energetickou správu. V závislosti na tom, zda jste připojeni k síti, nebo jedete na baterii, upravuje žravost počítače. Například může podtaktovat procesor, aby zbytečně nevybíjel aktuální kapacitu baterie, apod.

Syncables desktop SE – opět zde máme cloud. Umožňuje synchronizovat na vzdálené internetové úložiště nejrůznější datový obsah a ten si pak prohlížet třeba na svém mobilním telefonu, tabletu či notebooku.

Trend Micro Titanium – placený antivirový program. Pro jeho používání je nezbytné si jej zakoupit. Doporučuji Trend Micro Titanium odinstalovat a začít používat freewerový Avast, nebo antivirové řešení přímo od Microsoftu Security Essentials.

WIDCOMM Bluetooth Software – jak již název napovídá, jde o ovladače ke komunikačnímu protokolu bluetooth.

Windows Live Essentials 2011 – balík (užitečných) aplikací od Microsoftu. Například oblíbený poštovní klient Windows Mail, správce a prohlížeč fotografií, jednoduchý textový editor WordPad, instant messager Windows Live Messenger.

Příspěvek byl publikován v rubrice Optimalizace a jeho autorem je admin. Můžete si jeho odkaz uložit mezi své oblíbené záložky nebo ho sdílet s přáteli.

admin se představuje

Student střední školy se zájmem o informační technologie. Majitel IT blogu SUPRklikacky.cz a uživatelského webu o netboocích a vše co s nimi souvisí AsusEeePC.cz. Dále vlastním webové stránky o celosvětově nejrozšířenějším operačním systému - MojeWindows.cz a Win8.cz. Pokud mě chcete z jakéhokoliv důvodu kontaktovat, stačí mi zaslat mail na: admin@asuseeepc.cz (a já s několika hodinovým zpožděním jistě odpovím).

23 komentářů u “K čemu konkrétně je hromada dodaného softwaru od Asusu

 1. Dobrý den,
  chtěla jsem se Vás zeptat na jeden problem. Nevím jak, ale povedlo se mi vymazat aplikaci „E-Cam“ a nevím, jak bych jí mohla nainstalovat zpět. Poradíte mi prosím?
  Děkuji

 2. DOBRÝ DEN, CHTĚLA JSEM SE ZEPTAT, JAK MŮŽU STÁHNOUT HRY DĚTEM DO EEE PC, KDYŽ DO NĚJ NEJDOU DVD A NEMÁM PŘIPOJENÝ ANI INTERNET. jDE TO NĚJAK Z NOOTBUKU STÁHNOUT DO EEE PS? DĚKUJI ZA RADU

 3. S tím jsem taky dost dlouho lámala hlavu. Nakonec se mi to podařilo odstranit v programu Advanced SystemCare – je tam dobrej odinstalátor a můžete smazat všechno co chcete. Sice je to něco jako antivirák, ale během instalace Advanced SystemCare jde nastavit aby to nebylo považován jako hlavní antivirák a nedělalo problémy s jiným antivirákem. 🙂 Sama mám dvě a nikdy jsem neměla problém.

 4. Zdravím,mám otázku,k čemu slouží AsusSender,je nezbytný pro PC,respektive musí být aktivní při spuštení?

 5. Dost dobrý článek, jediné čeho lituji je, že ještě neexistovla v době kdy jsem si tohohle mrňouska pořizovala. Stručné, věcné, praktické. Děkuji.

   • Lidi proč to odstraňujete pak vzjistíte že to ku všemu všudy bude dobré .. Nic bych z toho neodinstalovával . Dojde jinak poškození souboru asus . S pozdravem SIL . Servis A.S

 6. K tomu asus instant-On…to je trochu jiný režim spánku, po spuštění aplikace, a následném „uspání“ notebooku, se všechno naoko vypne, ale ihned po otevření víka, je systém do 5s funkční a připravený k práci. Což je podstatný rozdíl oproti režimu spánku. Já funkci používám a nemůžu si jí vynachválit.
  Jinak moc hezky shrnuto, co která aplikace dělá atd.

 7. Dobrý den, chtěl bych se zeptat jestli jde bez problémů smazat ExpressGateCloud nebo jestli jeho smazání bude mít nějaký vliv na stávající operační systém.

 8. Dobrý den, přestala mi jít na asus eee pc 1225b webkamera. Nainstalovala jsem ovladače, ale pořád nic. Neporadíte mi, v čem by to mohlo být? Přijde mi, že co jsem mohla zkusit, jsem zkusila – a v BIOSu, jsme nenašla, že by nebyla povolená, resp. nenašla jsem ji tam vůbec. Díky.

 9. Dobrý den, prosím můžete mi poradit, nechtě jsem si vymazala EEE STORAGE, co mám udělat, abych ho zase měla. Děkuji Zuzana

 10. Dobrý den, omylem jsem si asi smazal Hotkey Service, prostě kromě ovládání jasu mi klávesy a funkce spojené s klávesou Fn nefungují. Nainstaloval jsem Hotkey Service (verze 1.44), ale nic se nezměnilo. Můžete mi, prosím, někdo poradit? Díky moc..

  • Asus malinko podvádí a většinou tak měsíc dva po vypršení záruky „porouchá“ nějakou blbost bez vlivu na systém, ale znemožní plnohodnotnou funkci, kdy je nutno vyhledat servis a kupříkladu celou klávesnici (webku, sběrnici flash apod.) vyměnit. Odvozuji dle toho že Vám hotkey funguje stoprocentně (ovládání jasu) a tipnul bych, že k tomu nefungují jeden až tři znaky. Cena od 800 – 2000,-Kč + práce cca 1000 Kč/h. Výměna doma cca 10min. (při nákupu sledujte tvar klávesy enter!) Dále může být pouze povysunutá, bo ušmudlaná (do klávesnice zateče, byť minimum, čistícího prostředku a ten smíchaný s prachem platí za nejkrutějšího zabijáka) datová sběrnice. Dále vzhledem k tomu, že je sběrnice v půli přehnutá, kvůli servisnímu postupu (‚rozpůlení noťase), jsou případy, kdy dojde k přelomení některého z kablíků sběrnice pouhým tlakem při čištění. Tak pac…

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *