Jak je na tom AMD C-30 (C-50 a C-60) v porovnání s ostatními mobilními procesory

AMD na trhu s netbookovými procesory dlouhou dobu nevyvíjelo žádnou činnost. Až začátkem roku 2011  představilo řadu mobilních procesorů AMD C-30, později přispěchalo s dvoujádrovým C-50 a nakonec se objevil nejvýkonnější mininotebookvý model AMD C-60.

Tato řada mobilních procesorů vyznačujících se relativně nízkým výkonem a malou spotřebou měla býti odpovědí na hojně osazovaný Intel Atom, který mezitím zabral valnou většinu netbookového trhu.

Samozřejmě je nutné zmínit fakt, že se jedná o „komplexní platformy“ (Intel Atom a AMD Ontario), které mají vedle procesoru, také grafický čip. Jinak řečeno, jde o tzv. APU, tedy o čip, který kombinuje CPU a GPU.

Nabízí se tedy otázka, jak jsou na tom procesory z řady Ontario po stránce výkonu oproti Intel Atom. Už nyní víme, že pokud vezmeme do úvahy dva cenově rovnocené procesory z řady Atom a Ontaria, můžeme konstatovat, že grafický výkon mají lepší procesory od AMD. Intel zase nepatrně vede po stránce výpočetního výkonu procesoru.

Nyní tedy budete moci porovnat mobilní (netbookové) procesory na základě výsledků benchmarků, které testovaly výpočetní výkon procesoru.

Na webové stránce notebookcheck.com je k dispozici žebříček, kde jsou mobilní procesory (ale také ty desktopové) řazeny právě podle výsledků syntetických testů (např. 3DMark 06 CPU, Cinebench R10).

Pokud budeme brát v úvahu testy 3DMark, budou výsledky procesorů Intel Atom a AMD Ontario vypadat následovně:

 • procesor AMD C-30 se umístil na 517. místě
 • procesor AMD C-50 se umístil na 493. místě
 • procesor AMD C-60 se umístil na 488. místě
 • procesor Intel Atom N435 se umístil na 533. místě
 • procesor Intel Atom N550 se umístil na 448. místě
 • procesor Intel Atom N570 se umístil na 437. místě

Procesory AMD C-50 a C-60 jsou v současné době stále osazovány do malých netbooků. Pokud se rozhodnete pro platformu Intel Atom, v českých obchodech narazíte na mininotebooky osázené modely Intel Atom N435 a N570.

Jak jsme se přesvědčili ve výše uvedených výsledcích či přímo na stránkách notebookcheck.com, tak procesory Intel mají navrch. Nicméně pokud vezmeme do úvahy, že je tu nějaká hardwarové akcelerace, kdy třeba například videa na Youtube postavená na flashi budou k vykreslování využívat právě grafickou kartu, rázem mají výhodu grafické karty Radeon HD dodávané spolu s AMD C-60 či novějšími AMD Zacate.

Do jisté míry může být dobrým měřítkem výkonu procesorů také hodnocení hardwaru v rámci Windows 7.

Do jisté míry může být dobrým měřítkem výkonu procesorů také hodnocení hardwaru v rámci Windows 7.

Příspěvek byl publikován v rubrice Novinky a jeho autorem je admin. Můžete si jeho odkaz uložit mezi své oblíbené záložky nebo ho sdílet s přáteli.

admin se představuje

Student střední školy se zájmem o informační technologie. Majitel IT blogu SUPRklikacky.cz a uživatelského webu o netboocích a vše co s nimi souvisí AsusEeePC.cz. Dále vlastním webové stránky o celosvětově nejrozšířenějším operačním systému - MojeWindows.cz a Win8.cz. Pokud mě chcete z jakéhokoliv důvodu kontaktovat, stačí mi zaslat mail na: admin@asuseeepc.cz (a já s několika hodinovým zpožděním jistě odpovím).

1 komentář u “Jak je na tom AMD C-30 (C-50 a C-60) v porovnání s ostatními mobilními procesory

 1. Nie je vypovednejsie napisat radsej rovno udaj vykonu uvadzany porovnavacimi strankami ako akesi relativne `umiestnenie`???
  Predsa si `nepremeriavame pindiky` a je skutocne podstatne, ci je dany CPU rychlejsi o zlomok % alebo skoro dvojnasobne!!!!

  A orientovat sa podla megatrapnosti menom `windows experience index` je uz naozaj blbe :o)

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *