iPad Mini v uživatelské recenzi

Koupil jsem si nové zařízení. Jde o „praktického pomocníka do domácnosti“, na kterém po náročném dni odpočívám a konzumuji multimediální obsah. Jde o 7,9″ iPad Mini z dílny Applu.

OBECNĚ O TABLETECH

V poslední době zažívají tablety velký boom. Průkopníkem placky s dotykovým displejem byl Apple, který začátkem roku 2010 vydal první verzi desetipalcového iPadu. Následně se jablečné tablety začaly masově šířit po celém světě a iPad se záhy stal velmi trendy. Na vlně rostoucího tabletového trhu se chtěli svést další výrobci  a tak Google vybraným firmám asi rok nato poskytl Android 3.0 (Honeycomb), který byl optimalizovaný pro desetipalcové obrazovky rozhodně o několik řádů lépe než vyloženě mobilní tehdejší Android 2.

Nyní máme rok 2013 a vedle sebe existují dva hlavní tábory. Tablety s operačním systémem iOS (Apple iPad) a na druhé straně je Android, který je instalovaný v tabletech nejrůznějších značek a nejrůznější kvality. Za referenční Android tablet je považován Nexus 7 (10), který si nechává na klíč vyrábět samotný Google a obsahuje čistý (rozuměj bez grafické nadstavby a přidaného ballestu ve formě nepotřebných aplikací) a vždy nejnovější verzi OS Android.

Co se hardwarových komponent týče. Pokud si nekoupíte vyloženě nejlevnější tablet, nedostatkem výkonu váš přístroj určitě trpět nebude. Je to dáno tím, že na Android ani iOS zatím nefunguje plnohodnotný multitasking, což tedy v praxi znamená, že v jednu chvíli můžete mít zapnutou pouze jednu aplikaci (zbylé jsou uspané a neukrajují tak z výpočetního výkonu tabletu). Mnohem důležitějším parametrem je samotný displej, což je nejdražší komponenta každého tabletu a na něm tedy výrobci zpravidla šetří nejvíce (mluvím o velmi levných tabletech čínských výrobců). Zákazníky je tento prvek velmi často podceňován a po vybalení z krabice jsou pak nemile překvapeni podáním barev a jemností displeje. Tyto dva zmíněné parametry souvisí s technologií displeje a jeho rozlišením, což v obecné rovině nechci rozebírat a není to ani předmětem tohoto článku.

Mnohem důležitější věcí u tabletu je (podle překonaného) názoru sladění hardwaru s OS. Není tomu zase tak dávno, kdy byl trh zaplaven výkonově relativně silnými mašinami, ale systém byl pro ně špatně optimalizovaný. To se v konečném důsledku projevilo tak, že jste sice měli (třeba) 1GB operační paměti a 2jádrové CPU s vysokým taktem, ale odezva a načítání aplikací trvala nesmírně dlouho. Vývojáři čistý Android (zdrojový kód od Googlu) rádi „vylepšují“ svými nadstavbami a přidávají uživatelsky naprosto zbytečné a nepřívětivé aplikace. Dohromady to pak celý tablet ještě více zpomalí a na světě je relevantní důvod, proč nepoužitelný tablet vrátit a koupit si nový.

Základní, podle čeho budete vybírat nový tablet, je velikost úhlopříčky obrazovky, od čehož se odvíjí celková velikost zařízení, s čímž souvisí nároky na mobilitu a hmotnost zařízení. Na trhu máme dvě základní kategorie tabletů – 7“ a 10“ (9,7 a 10,1 palců). Analytici začínají sledovat stupňující se trend, že menší sedmi-palcové tablety jsou stále populárnější a prodávají se ve větším množství v porovnání s těmi většími. Osobně se mi zdá 10palcový tablet příliš velký (to už mohu raději používat 13palcový notebook) a 7“ zase příliš malý. Bylo tedy nutné udělat kompromis, který vykrystalizoval v koupi iPadu Mini, který má 7,9 palcový displej (úhlopříčka 20,06 cm).

Po obecném úvodu už se konečně dostáváme podrobněji k iPadu Mini.

IPAD MINI

iPad Mini se prodává celkem ve 12 variantách, jež se liší v kapacitě úložiště (16,32,64 GB), zda je vybaven slotem pro SIM kartu pro mobilní internet a ve dvou barevných provedení – stříbrná a černá. Osobně jsem sáhl po nejlevnější černém modelu s 16GB pamětí a pouze s Wi-Fi připojením.

Vzhledem k nárokům, které jsem si na tablet stanovil, je to plně dostačující. Surfování na webu, čtení knih a časopisů (případně novin), kontrola a psaní mailů a občas i nějaká ta hříčka + sledování videa na Youtube. To jsem vlastně vyjmenoval věci, které je obecně na tabletu, vhodné (a možné) dělat.

Nikdo z vás nečeká, že by se na tabletu pohodlně a efektivně dalo programovat nebo upravovat kontingenční tabulky v tabulkovém procesoru. Tablet je z povahy věci konzumní zařízení určené pro naplnění potřeby zábavy. Na toto téma už toho bylo napsáno nespočetně mnoho a myslím, že každému rozumně uvažujícímu je to již jasné.

iPad Mini

iPad Mini

PARAMETRY A ZPRACOVÁNÍ

Můj iPad Mini má rozměry  200 × 134 a tloušťku asi 7mm a hmotnost činí cca 310g. Jak jistě všichni dobře víte Apple u svých produktů jako hlavní materiál používá kvalitní nefalšovaný kov – hliník. Aluminium (podobně jako další kovy nebo kovové slitiny používané jako základní materiál konstrukce dražších notebooků a tabletů) má jednu velkou výhodu. Nikde nic nevrže a neprohýbá se, všechno je maximálně tuhé a pevné. To vám žádné plastové zpracování nenabídne.

Hliník má dobré tepelné vlastnosti, což se v praxi projevuje následovně. Pokud s iPadem zrovna nepracujete a leží ladem, a posléze jej chytnete do ruky, je až nepříjemné jak je tablet studený v porovnání s aktuální pokojovou teplotou nebo plastovými (nebo jinými nekovovými) předměty. Následně spustíte náročnější aplikaci a po chvíli používání se hliník zahřeje a teplo drží.  (Není to ale natolik vážné, že byste museli iPad přestat používat, jen chci upozornit na velké kontrasty).

Musím za sebe říct, že černý hliník působí luxusněji a mému oku lahodí více než stříbrný.

Na přední straně kromě 7,9 palcového displeje najdete přední kamerku s rozlišením čočky 1,2MPx, která se hodí pro videokonference. Pod displejem je pak umístěno jediné fyzické tlačítko Home, kterým se vždy dostanete na úvodní obrazovku. Velmi příjemné jsou tenké okraje kolem displeje, díky kterým má zařízení skutečně mobilní rozměry.

Na zadní straně je 5MPx fotoaparát, který zvládne natáčet video ve Full HD kvalitě. Uprostřed pak najdeme jablíčko a dole pak název přístroje. Na horní hraně na pravé straně je vypínací tlačítko, naproti pak 3,5mm audio jack pro připojení sluchátek. Na pravé hraně postupně ze shora je umístěný přepínač (softwarově mu lze přiřadit funkci uzamčení rotace nebo vypnutí zvuku) a dvě tlačítka pro úpravu hladiny zvuku.

Na spodní hraně uprostřed se nachází Lightning konektor, který po stranách obklopují dva stereo reproduktory. Nepovažuji se za odborníka, ale zvuk mi subjektivně přijde kvalitní (v porovnání třeba s mým Lenovo E330 je lepší) a maximální zesílení hlasitosti je vzhledem k velikosti přístroji také nadprůměrné.

iPad Mini komunikuje prostřednictvím 802.11 Wi-Fi (standardy a/b/g/n) a Bluetooth 4.0. Obsahuje gyroskop, akcelerometr a snímač okolního světla a digitální kompas.

V balení dostanete nabíječku + 1m dlouhý kabel a nějaké základní brožurky a návody. Pokud vezmu do úvahy fakt, že se sluchátka přidávají i k podstatně levnějším tabletům, tak bych je čekal i zde, bohužel marně.

DISPLEJ iPADU MINI

Základní faktor, na který by si potenciální kupec měl dát obzvláště velký pozor, je bezesporu displej a jeho kvalita. Kdyby náhodou měl někdo tendence oponovat (což nepředpokládám), tak já osobně při používání tabletu sleduji jeho displej a nedívám se na video na fyzickém hardwaru nebo se neukájím dotykem prstů na materiál, ze kterého je tablet vyrobený. J

Nyní vážně. iPad Mini disponuje lesklým 7,9“ IPS panelem, který má výborné podsvícení, kvalitní zpracování barev i pozorovací úhly jsou nadstandardní. Po technologické stránce není displeji co vytknout až na světelné čidlo, které má na starosti automatickou regulaci jasu, jež občas nefunguje tak, jak bych si představoval a na změnu světla v místnosti (například práce při rozsvícené a následně vypnuté lampě) nereaguje příliš svižně, nicméně to lze snadno vyřešit manuální cestou změny jasu – čili to nepovažuji za vážný nedostatek.

Dostáváme se k největšímu minus iPadu Mini. Jedná se o rozlišení displeje – 1024 x 768 px, které je naprosto totožné s iPadem druhé generace. Recenzenti, kteří mají živé srovnání s nejnovějším 10“ iPadem vybaveným Retina displejem s rozlišením 2048 x 1536 bodů, se ve svých slovech shodují „zklamání“. Vzhledem k tomu, že já takové srovnání nemám, můžu s čistým svědomím říct, že osobně to za velké negativum nepovažuji, i přesto, že při bližším zkoumání samozřejmě na displeji pověstné čtverečky (pixely) uvidíte. Při běžném používáním se mi všechno jeví normálně.

Díky zvolenému rozlišení došlo k zachování poměru stran displeje (4:3) a všechny aplikace jsou tedy plně kompatibilní. Displej je krytý ochranným sklem Gorilla Glass, které by mělo být méně náchylné na škrábance a oděrky.

VÝKON iPAD MINI

V tomto případě nemá smysl se bavit o konkrétním hardwaru a taky je zbytečná vám předkládat nějaká čísla z benchmarků. iPad Mini není plnohodnotný počítač, který má X hardwarových variant a existuje pro něj (resp. Windows) velké množství programů, které nespustíte na každé konfiguraci.

Pro formálnost věci. Hardwarový základ iPadu Mini je tvořený dvoujádrovým procesorem  A5 na frekvenci 1GHz, kterému sekunduje 512MB RAM. Relevantně srovnávat lze tedy pouze s ostatními iPady, není možné porovnávat Androidí tablety s iPady, resp. je to možné, ale kvůli odlišené architektuře a systému je to de-facto zbytečné a nic neříkající.

Na iPadu Mini v současné době spustíte veškeré aplikace, které jsou k dispozici na iTunes (protože komponenty pro iPad Mini vychází ze staršího iPadu 2, který je k dnešními dni stále velmi rozšířený a vývojáři pro něj nově vzniklé aplikace musejí stále optimalizovat. Nově je tu iPad Mini se stejným hardwarem, takže se nepočítá se scénářem, kdy by nově vznikající aplikace nebyly podporovány tímto starším hardwarem – v opačném případě by programátoři byli sami proti sobě).

Pouze dodám, že by neškodila větší operační paměť. Pokud máte na pozadí uspaných vícero aplikací, nespustíte třeba náročnější hru. Je tedy nutné nejprve procesy aplikací „zabit“ a teprve poté si můžete zapnout hru. V porovnání třeba s iPadem 3. generace („Nový“) vybaveným 1GB RAM je nízké obsazení RAM znát.

Jinak je iPad v prostředí systému naprosto svižný, žádné záseky nebo vyloženě padající aplikace. Po této stránce nemohu říct jediné křivé slovo.

OPERAČNÍ SYSTÉM iOS

iPad Mini je vybavený operačním systémem iOS z dílny Applu. Systém je velmi izolovaný, v základu neumožnuje snadné nahrávání multimediálních dat a dokumentů a hlavně aplikací do tabletu, a to hlavně z bezpečnostního důvodu. Tím se Apple snaží minimalizovat riziko potenciálního útoku, a spolu s přísnou kontrolou schvalování nových aplikací v App Storu musím říct, že se mu to vskutku daří.

Ona izolovanost systému ale pramení především z obchodního hlediska. Na rozdíl od Androidu nelze do iOS bez jailbreaku nahrát aplikaci z jiných zdrojů než z oficiálního AppStore. Má to velmi jednoduché vysvětlení – Apple tak podporuje vývojáře, kteří pro něj pak rádi vyvíjení neustále nové věci a taky (a možná hlavně) sám sebe, protože ne malé procento z prodejní ceny aplikace mu jde do kapsy.

Tento problém lze vyřešit již zmíněným jailbreakem, který umožní instalaci aplikací z dalších zdrojů a získáte neomzezený přístup do souborového systému a díky tomu budete moci mj. upravovat a odstraňovat oficiální aplikace, které vám systém v základu nedovolí odinstalovat.

V současné době je na App Storu asi 300 000 aplikací (rozlišujme mezi aplikacemi určenými výhradně pro iPhony a výhradně pro iPady). Velké množství z nich je zdarma.  Například i takový hit, v současnosti jedna z nejlepších her na iPady, závody Real Recing 3 jsou zdarma. V tomto případě nejde o klasický model, kdy vás na první pohled free hra donutí po 5 misích vytáhnout nějaká eura z peněženky, hru zcela bez problému lze dohrát i bez sebemenší investice (zabere to sice delší dobu, nedostanete se k některým prémiovým autům a mapám, ale jde to).

Na druhou stranu je tu například nedávno uvolněné legendární GTA: Vice City, které lze zakoupit za 4,99 EUR (zhruba 130,-Kč). Za tuto částku získáte minimálně 10 hodin skutečné zábavy při plnění různorodých misích. Můžete sice namítnout, že GTA VC již znáte z PC platformy a že nejde o nic nového, ale za částku 5 EUR se prodává většina nových her, které pro iPad, resp. iOS vyjdou.

Jedna z nejlepších akčních her pro iOS Dead Trigger běží na iPadu Mini naprosto plynule v celé své kráse.

Jedna z nejlepších akčních her pro iOS Dead Trigger běží na iPadu Mini naprosto plynule v celé své kráse.

Pokud si chci nyní na počítač s Windows koupit nejnovější hru, musím za jeden titul zaplatit alespoň tisíc korun. Je sice pravda, že PC hry se s těmi mobilními zatím nedají po technické stránce srovnávat. Crysis 3 se svojí nádhernou realistickou grafikou nebude mít konkurenci asi v žádné gamesce v rámci App Storu. Ale pokud budu srovnávat počet hodin zábavy, které mně hra přinese, tak Crysis 3 mně bude bavit stejných 10 hodin jako iPadovská strategie (tower defense) Kingdom Crush za 0,99 EUR. Tak to vidím já.

ZÁVĚR

iPad Mini je ve své kategorii jedinečné zařízení. Vzhledem k tomu, že se žádné jiné 7,9 palcové tablety na trhu neprodávají, tak je zcela přirozené, že je své kategorii nejlepší.

Všechno, co jsem chtěl říct, je zmíněno v předchozích několika odstavcích textu. iPad Mini má dostatečně silný hardware, aby zvládl spustit a kvalitně přehrát všechny dosavadní aplikace na App Storu, displej s výbornými parametry a splňuje všechny „mobilní“ náležitosti – nízkou hmotnost a přijatelné rozměry.  Co víc si přát.

Za cenu 8500,-Kč nedostanete dle mého soudu lepší zařízení. I když v blízké budoucnosti se plánuje vydání iPadu Mini 2.generace s Retina displejem…

Příspěvek byl publikován v rubrice Recenze se štítky a jeho autorem je admin. Můžete si jeho odkaz uložit mezi své oblíbené záložky nebo ho sdílet s přáteli.

admin se představuje

Student střední školy se zájmem o informační technologie. Majitel IT blogu SUPRklikacky.cz a uživatelského webu o netboocích a vše co s nimi souvisí AsusEeePC.cz. Dále vlastním webové stránky o celosvětově nejrozšířenějším operačním systému - MojeWindows.cz a Win8.cz. Pokud mě chcete z jakéhokoliv důvodu kontaktovat, stačí mi zaslat mail na: admin@asuseeepc.cz (a já s několika hodinovým zpožděním jistě odpovím).

1 komentář u “iPad Mini v uživatelské recenzi

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *