Flash BIOSu na Asus Eee PC

Nemusím se zde podrobně rozepisovat o tom, jak je důležité udržovat netbook v aktuální verzi, resp. ovladače k hardwaru a samotný BIOS, který kontroluje komponenty a následně zavádí operační systém. BIOS je jakési srdce celého počítače, firmware, bez něhož bychom nemohli na počítači cokoliv provést (ani základní věc jako je instalace systému). A proto je důležité, aby byl správně nakonfigurovaném a neobsahoval žádné chyby.

Nicméně nikdo není dokonalý a BIOS, stejně jako všechno, co je součástí počítače, má své bugy a ty je třeba neustále řešit a opravovat. O počtu nedokonalostí svědčí i to, že Asus pro své (nejenom) netbooky vydává téměř každý měsíc novou verzi BIOSu.

Proč vlastně provádět update BIOSu, když všechno funguje? V tom případě na tuto operaci zapomeňte a článek zavřete, nečekejte totiž žádné navýšení současného výkonu. I když – aktuální hardware si může s nově vydanou verzí BIOSu lépe rozumnět a to v konečném důsledku může mít na výkon určitý vliv. Nicméně to jsou zanedbatelné případy.

Pokud patříte mezi ty, které něco na počítači zlobí, aktualizace BIOSu v určitých procentech případů pomáhá. Samozřejmě nemůže pomoct s tím, co je zaviněno softwarovou chybou v rámci Windows či linuxových distribucí, případně to, co si člověk vlastní vinou pokazí (a před tím to bez problému fungovalo). Ale nejdříve ze všechno zkontrolujte (aktualizujte) všechny ovladače k hardwaru.

Například já osobně jsem tímto krokem – nahrání nové verze BIOSu – vyřešil automatické upravování hladiny jasu při odpojení, resp. připojení napájení. Jas jsem pak nemohl pomocí klávesových zkratek (Fn+F6, Fn+F5) libovolně upravovat. Obrazovka byla po připojení adaptéru (nebo naopak odpojení) tak tmavá, že se na displeji nedal přečíst jediný řádek. Po přepsání starší verze firmwaru tou aktuální prosincovou (2011) už je všechno v naprostém pořádku a jas již lze regulovat.

Flash BIOSu přímo z Windows

Asi jste slyšeli o možnosti přehrát BIOS nejnovější verzí přímo z prostředí systému Windows. Dokonce i Asus na to má vlastní nástroj, který můžete stáhnout z jeho oficiálních stránek. Na první pohled to vypadá velice jednoduše, ale přináší to velké negativum – podle ohlasů na internetu to není příliš bezpečné a většina zkušenějších uživatelů to nedoporučuje. Ani já to čtenářům nedoporučím, protože mám jednu zkušenost s flashováním BIOSu pomocí aplikace v rámci Windows a přepsání se nezdařilo a musel jsem kupovat novou základní desku. Nicméně šlo o produkt Aceru, který na tom po stránce dodávaného softwaru (flashovacího nástroje) asi nebyl zrovna nejlíp…

Jak přehrát BIOS?

Osobně jsem tedy pro druhou možnost, a sice nahrání nové verze přímo v BIOSu, do kterého se dostanete stiskem klávesy F2 po spuštění počítače (když se zobrazí logo výrobce).

Před tím je pochopitelně nezbytné si stáhnout aktuální verzi BIOSu. Nejbezpečnější metodou je stažení takového souboru přímo z oficiálních stránek výrobce vašeho netbooku. V případě mininotebooků řady Eee PC, běžte na tuto stránku, kde v rolovací nabídce vyberte svůj model, posléze zvolte operační systém (ten ale na samotný BIOS nemá absolutně žádný vliv) a na stránce rozklepněte nabídku BIOS. Zde najdete asi šest naposledy vydaných verzí BIOSu. Logicky nejaktuálnější je úplně nahoře, ten tedy stáhněte.

Nyní už stačí uložený soubor o velikosti asi 2MB ve formátu ROM nahrát na obyčejnou flashku. V současnosti už je to v tak vyspělé fázi, že soubor s BIOSem můžete nechat na pevném disku a před flashováním jej načtete právě z lokálního HDD. Nicméně já osobně využil možnosti flashovat z USB klíčenky.

Takže se pustíme do toho – v načteném BIOSu přejděte do položky Advanced. Pokračujte volbou Start Easy Flash. Tím se dostanete do obrazovky, ve které probíhá proces přepisu ze současné verze BIOSu na novou.

Můžete si všimnout, že v horní části obrazovky se nachází informace o verzi současně používaného BIOSu. Ve střední levé části jsou k dispozici připojené diskové jednotky (včetně jejich logických oddílů). Připojená flashka je standardně vyobrazena jako první, v tom případě tedy jako FS0. Pomocí šipek a potvrzovací klávesy Enter přejdeme na ten USB disk, kde je uložený stažený BIOS. Vybereme daný soubor a zmáčkneme Enter.

Pokud máte strach z toho, že jde o nesprávnou verzi BIOSu (třeba určenou pro jiný model) a dodáním takové verze byste počítač trvale poškodily, nic se nebojte. Proces aktualizace BIOSu si totiž před tím zkontroluje, zda je tento BIOS kompatibilní s počítačem, na který má být zaveden.

Nicméně jistá rizika při přehrávání BIOSu (jakožto softwarového základu základní desky počítače) hrozí, takže operaci provádíte na vlastní nebezpečí a my za případné nezdary nebereme odpovědnost! Pokud se totiž operace nezdaří, počítač již nenastartuje a je nutný zásah servisního technika. Nicméně všechno děláte v souladu s oficialitami a v případě havárie spojené s flashováním BIOSu by měl Asus v rámci záruční lhůty takový problém bezplatně vyřešit. 

Pakliže skutečně chcete aktualizovat BIOS potvrďte zobrazenou hlášku Do you want to update BIOS?  vybráním Yes. Po asi jedné minutě je flashování BIOSu dokončeno a v případě zdárné operace můžete opět svůj netbook užívat dle libosti.

Příspěvek byl publikován v rubrice Návody a jeho autorem je admin. Můžete si jeho odkaz uložit mezi své oblíbené záložky nebo ho sdílet s přáteli.

admin se představuje

Student střední školy se zájmem o informační technologie. Majitel IT blogu SUPRklikacky.cz a uživatelského webu o netboocích a vše co s nimi souvisí AsusEeePC.cz. Dále vlastním webové stránky o celosvětově nejrozšířenějším operačním systému - MojeWindows.cz a Win8.cz. Pokud mě chcete z jakéhokoliv důvodu kontaktovat, stačí mi zaslat mail na: admin@asuseeepc.cz (a já s několika hodinovým zpožděním jistě odpovím).

6 komentářů u “Flash BIOSu na Asus Eee PC

 1. Dobrej potreboval bych trochu pomoct. Mam asus eee PC 1015BX nejspis s nejstarsi verzi BIOS u ktereho neni mozne najet na nabidku START EASY FLASH …. jde zmenit napr. datum,cas, logo ASUS,heslo k bios ale nic jineho pomalu ne, poradil by mi prosim vas nekdo jak muzu updatovat BIOS ? Zkousel sem jiz sluzbu Live update ale tak novou verzi BIOSu nenasla

 2. mám asus eee 1000hd a mám ten samý problém při pokusu zavést nový bios.v nabídce advanced v biosu nemám nabídku na změnu.při pokusu přes program ASUS LiveUpdate mi vypisuje hlášku že nemůže najít server.

 3. Oprava biosu,oprava biosov,obnova biosu,programovanie biosu,odblokovanie biosu,www.pcx.sk

  Oprava Biosu po neuspešnej aktualizácii v PC a notebooku,osobne na počkanie aj poštou celá SR.Odblokovanie biosov v notebooku nonstop http://www.pcx.sk,tel:0911347123,email:pcx@pcx.sk

  tag:oprava biosov,oprava biosu,obnovení biosu,programoví biosu,odblokovanie biosu,odblokovanie biosov,ww.pcx.sk

 4. Nějakým způsobem se mi podařilo vymazat , nebo poškodit recovery soubory a tudíž není možná reinstalace OS.Je mo žná nějaká náprava ,pokud pošlu ntb do servisu tak mi jistě záruku neuznají .Jsem obyčejný uživatel a vůbec neví jak se toto mohlo stát.
  Děkuji za radu a přeji krásný den.

  Ps : notebook mám Asus a win 8.1

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *