Asus Eee PC

Série Eee PC se stala průkopníkem malých notebooků. V roce 2007 přišla na trh počítačová firma Asus s prvním model, který nesl označení Eee PC 700. Šlo tehdy o revoluci. Tento mininotebook (pojem, který se později zažil pro tyto malé stroje, dnes se používá spíše netbook) se pyšnil slušnou cenou (na tehdejší poměry) a nízkou hmotností.

Okamžitě si získal řadu příznivců a oblíbenost tohoto modelu stoupala raketovou rychlostí, tím pádem také prodejní čísla byla stále vyšší a vyšší. A proto se společnost Asus rozhodla přijít na světový trh s dalšími modely. V současné době se již mezi uživateli Eee PC nachází deset řad těchto počítačů.

A proč firma Asus zvolila pro své netbooky označení Eee? Na to nám odpoví oblíbená Wikipedia. Zkratka Eee pochází z počátečních písmen reklamního sloganu. „Easy to learn, Easy to work, Easy to play“, což v překladu do češtiny znamená – „Jednoduché k učení, jednoduché na práci a jednoduché na hraní“.

První modelová řada Asus Eee PC 700 měla následující parametry:

 • procesor: Intel Celeron M353 na frekvenci 0,9GHz
 • RAM: 256MB DDR2
 • HDD: 2GB typ SSD (disk bez pohyblivých mechanických součástí. Je rychlejší, lehčí, energeticky méně náročný a disponuje vyšší rychlosti v porovnání s běžnými disky)
 • Grafická karta:  integrovaná Intel GMA 900
 • kartu Wi-fi b/g, tři porty USB 2.0, audio-jacky (mikrofon, sluchátka), analogový výstup na monitor, síťová karta (10/100MB)
 • Displej: lesklý 7-palcový s rozlišením 800 x 480 pixelů
 • Baterie: čtyř-článková, výdrž se pohybovala kolem dvou hodin při surfování na webu
 • OS: volitelně Windows XP edice Home nebo bezplatný Linux
První řada Asus Eee PC vypadala takhle.

První řada Asus Eee PC vypadala takhle.

V současné době jsou do většiny netbooků instalovány jednojádrové procesory Intel Atom běžící na taktu 1,6 (1,66) GHz, disponují jedním gigabytem operační paměti a mají integrovanou grafickou kartou Intel GMA 3100. Operační systém je ve většině případů Windows 7 Starter (speciální edice „Sedmiček“ určená právě pro netbooky). Úhlopříčka obrazovky činí deset palců. Baterie je buďto tří nebo šesti-článková a výdrž se tedy pohybuje kolem tří-čtyř hodin, resp. šesti až osmi hodin.

10 komentářů u “Asus Eee PC

 1. Dobrý den.
  Vlastním ASUS Eee 1215 s procesorem AMD C-30.
  Je to vše zoufale pomalé, nezvládá to ani video z youtube. Seká se to.
  Dá se tam vyměnit procesor? Šel by tam AMD C-50 ?
  Poraďte Děkuji
  Pavel

  • Ne, procesor se vyměnit nedá, neboť je „natvrdo“ přidělán na základní desku – připájen. Lepší je dodat RAM-ku a vyměnit Hdd za SSD.

 2. Dobrý den. Vlastním již delší dobu netbook ASUS Eee PC model 1001 PXD. V současné době jsem jej propojil, kvůli lepší sledovanosti, s televizí Telefunken o úhlopříčce 55 cm. Obraz se však zobrazuje na televizi ve stejném rozhraní jako na netbooku a nevím, jak jej trvale zvětšit na celou obrazovku televize. Prosím o radu, děkuji za odpověď.
  P.S. Kdysi jsem ho již na celou obrazovku náhodně získal, takže vím, že by se to mohlo zdařit. Prosím o radu.

  • Nevím jaký máte operační systém neboť funkce kterou vám doporučím není všude stejná ale doporučuji se podívat do možností grafiky tak se nachází možnost nastavení velikosti grafiku a tu změnit na dostupnou velikost tedy z menší velikostí př: 800×1000 na větší př: 1200×1500 většinou u starších systémů: klik levým tlačítkem na plochu vybrat z tabulky vlastnosti a zde si najít možnosti grafiky opravdu nevím jaký máte operační systém tudiž to můžete mít i jinak. (popis postupu opr, systém: win, xp )

 3. Zdravím. Mám netbook asus eee pc 1015BX a bohužel jsem byl tak blbej že jsem se rýpal v biosu a nastavil jsem tam heslo, pak jsem ho chtěl zrušit ale když zapnu pc tak po mě pořád chce heslo a když ho zadám napíše to invalid password. To jde 3x po sobě, pak jedině natvrdo vypnout a zkusit znovu. Nejde se už ani dostat do biosu, hned při zapnutí to chce heslo. Googlil jsem různé návody ale nic nepomohlo, zkoušel jsem i rozdelat pc a vytahnout baterku a nic. Je nějaká možnost to zprovoznit nebo to mám vyhodit z okna? 😀 děkuju za odpověď

  • Doporučuji vypnout pc a při zapnutí neustále mačkat F8 a následovně vyresetovat heslo nebo vrátit se zpět do biosu (F2) a vyresetovat heslo tam na kategorii security (opět záleží na tom jakou máte grafickou desku pokud tam máte kategorii security jedná se o gr.desk. u které popisuji postup) kliknout entrem a napsat nové heslo exit F10 (odejít a uložit změny)

 4. Dobrý den.Vlastním notebook Asus Eee pc Seashell series Nepracuje mi jedno zařízení usb.píše mi to Zařízení bylo zastaveno, protože oznámilo potíže. (Kód 43) Prosím co znamená kod 43 Děkuji

 5. Dobrý den, je možné zvýšit operační pamět u eee pc 1201HA a na kolik ? moc děkuji za odpověď.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *