Asus Eee 1015BX – cvakání disku

Poté co jsem stal majitelem netbooku Asus Eee 1015BX jsem si všiml, že se z něho ozývá cvakání. Pokud se na něm nic nedělalo, cvakání se ozývalo každých pár vteřin jakoby se hlavičky harddisku snažily parkovat. Protože mne to nenechávalo v klidu, hledal jsem informace čím to může být. A našel. Na stejnou věc si stěžovalo víc lidí v diskusních fórech. Harddisk se opravdu snaží parkovat hlavičky. Údajně se tím snižuje životnost disku, protože se stále roztáčí a zastavuje.

Na tomto odkazu http://xenomorph.net/misc/clicking-hard-drives/ autor článku píše o svém problému s cvakáním disku.

„Nedávno jsem si koupil nový harddisk. Pokud se s diskem nepracovalo, slyšel jsem každých pár vteřin cvaknutí. Už dříve jsem slýchával cvakání disku a nikdy to nebylo dobré znamení.

Myslel jsem, že nový disk se nebude tak rychle kazit a proto jsem pomocí googlu hledal, jestli má tento konkrétní disk problém s cvakáním.

Ukázalo se, že mnoho disků tento „problém s cvakáním“ má. Mají nastavené přehnaně agresivní řízení, které se snaží znovu a znovu parkovat hlavičky disku. S každým cvaknutím disku se hodnota “Load_Cycle_Count” zvyšuje o 1. To je možné sledovat ve SMART hodnotách.

Můj „úplně nový disk“ měl 10 krát více těchto “Load_Cycle_Count” cyklů po několika dnech používání ve srovnání s diskem v mém počítači, který je jeden rok starý.“

Zdá se, že celá věc souvisí s nastavením „power managementu“ disku od výrobce. Jak to potlačit?

Autor výše uvedeného navrhuje několik způsobů a sám použil program quietHDD. Já jsem udělal totéž. Nejprve je potřeba program stáhnout a nainstalovat. Je na tomto odkazu:http://quiethdd.googlecode.com/files/quietHDD_v1.5-build250.zip

Program funguje i pod Windows 7 Starter, který mám nainstalovaný na svém netbooku Asus Eee 1015BX. Po jeho instalaci je dobré zajistit jeho automatické spouštění při každém startu Windows. K tomu se dá použít program Plánovač úloh, který je součástí Windows. Pomocí Plánovče úloh může být program spouštěn s právy administrátora bez dalších otravných dialogových oken žádající potvrzení jeho spuštění.

Postup zde:

1) Spusťte Plánovač úloh (např. takto: Start – Spustit – taskschd.msc)

2) V pravé části okna najdeme volbu Vytvořit úlohu a klikneme na ni.

3) V dalším okně do kolonky název napíšeme quietHDD a zaškrtneme volbu Spustit s nejvyššími oprávněními. Tím se program bude spouštět s právy administrátora a celý proces spouštění nebude vyžadovat žádnou interakci ze strany uživatele.
Také je dobré nastavit volbu Konfigurovat pro. Já jsem pro Windows 7 Starter vybral konfiguraci podle obrázku. Nyní musíme vybrat aplikaci, která bude spuštěna při startu systému. Přejdeme na záložku Akce a klikneme na Nová.

4) Otevře se další okno kde v nabídce Akce dáme Spustit program a vybereme cestu k našemu programu quietHDD. Pak klikneme na OK.

5) Pro spouštění aplikace je nutné zadat podmínky. Přejdeme na záložku Aktivační události a klikneme na Nová.

7) V nabídce Začátek úlohy vybereme Při přihlášení. Ostatní necháme podle obrázku. Klikneme na OK. Doporučuji ještě odškrtnout Napájení na záložce Podmínky. Já jsem to neudělal a pak jsem se divil proč se quietHDD nespustil při napájení z baterií.
Nyní zbývá projít ostatní nastavení, které mají vliv na chování úlohy. Přejdeme na kartu Nastavení.

8) Ponecháme volby dle obrázku. Klikneme na OK. V hlavním okně se v seznamu úloh objeví námi vytvořená úloha.

Nyní se quietHDD bude automaticky spouštět se startem Windows. Pokud jde o vlastní program quietHDD, nechal jsem hodnoty APM a AAM nastavené tak jak mi je nabídl při prvním spuštění. Nejsem zase takový odborník, abych s nimi experimentoval.

Výše zmíněný autor napsal svůj dotaz na cvakající disk do firmy Fujitsu v USA a dostal tuto odpověď:

„Důvod cvakání je parkování hlaviček. Účelem není ani tak úspora energie, nýbrž udržování hlaviček v poloze, kde je nejmenší pravděpodobnost jejich poškození v případě nárazu.

Všichni výrobci disků k tomu zaujímají dosti podobný přístup. Úspora energie je vedlejší výhodou. 

Pokud se týká předčasného selhání disku kvůli neustálému parkování, studovali jsme výsledek této funkce a zjistili jsme, že nedochází k téměř žádnému opotřebovávání. Nicméně veškeré obavy jsou převážené snížením selhání disku při nárazu kdy se hlavičky pohybují nad povrchem disku.“

I po tomto vysvětlení si autor není jistý jestli vysoký počet “Load_Cycle_Count” cyklů má vliv na životnost disku. Jistý si nejsem ani já a doufám, že používáním programu quietHDD neudělám disku spíše zle než dobře.

Autor článku: duwe (nikoliv admin, majitel webu)

Příspěvek byl publikován v rubrice Návody a jeho autorem je admin. Můžete si jeho odkaz uložit mezi své oblíbené záložky nebo ho sdílet s přáteli.

admin se představuje

Student střední školy se zájmem o informační technologie. Majitel IT blogu SUPRklikacky.cz a uživatelského webu o netboocích a vše co s nimi souvisí AsusEeePC.cz. Dále vlastním webové stránky o celosvětově nejrozšířenějším operačním systému - MojeWindows.cz a Win8.cz. Pokud mě chcete z jakéhokoliv důvodu kontaktovat, stačí mi zaslat mail na: admin@asuseeepc.cz (a já s několika hodinovým zpožděním jistě odpovím).

1 komentář u “Asus Eee 1015BX – cvakání disku

 1. U notebookov vseobecne ma agresivne parkovanie hlav zmysel, ako:
  -prevencia pred poskodenim povrchu disku pri rajbani so zapnutym notebookom
  -urcita uspora energie

  Notebookove disky by mali zniest podla specifikacii aspon 600 000 zaparkovani…

  Co je horsie, firma Seagate zaviedla takuto `zverinu` aj u 3,5″ desktopovych diskov – s ktorymi sa nehybe pri cinnosti, nejaky zlomok wattu nezavazi a znesu tych zaparkovani ovela menej!!!
  Ani po rokoch nevysiel opravny firmware ci utilita jak nakoniec vydal WD -> ucebnicova ignoracia poziadaviek zakaznikov

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *